03.05.2015 02:46
Sisi'den Riyad'a sürpriz ziyaret

Suudi Arabistan'daki veliaht değişikliğinin ardından gerçekleşen ziyaret 1,5 saat sürdü.

Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Sisi'nin, Kral Selman bin Abdulaziz'in yanı sıra Veliaht Prens Muhammed bin Nayif bin Abdulaziz ve Veliaht yardımcısı Prens Muhammed bin Selman ile de görüştüğü belirtildi.
Açıklamada, Yemen'deki gelişmeler, ülkenin birliği ve kurumlarının meşruiyetinin korunması konusu başta olmak üzere Arap ülkeleriyle ilgili ve bölgesel gelişmelerin görüşmenin ana gündem maddesini oluşturduğu aktarıldı. Suudi Arabistan ve Mısır arasındaki tarihi ve sağlam ilişkilere vurgu yapılan açıklamada, iki ülke arasında koordinasyon ve istişarenin güçlendirilmesi, Arap-İslam dünyasının maslahatı için yapılacak çalışmalar ve Kızıldeniz'in maruz kalacağı muhtemel bir zarar karşısında da dayanışma içinde olunması konularının ele alındığı kaydedildi. 

Açıklamada ayrıca, kaynağı ne olursa olsun kardeşler arasında bölünme ve fitne yayma suretiyle, Arap ülkelerine yönelik herhangi bir müdahale girişimi karşısında birlikte mücadele etme konusunda fikir birliğine varıldığı, Arap milli güvenliğinin korunması için çabaların daha da güçlendirileceği ifade edildi. 

YORUMLAR