28.12.2015 19:06
Sırbistan Başbakanı'ndan ilginç Rusya açıklaması

Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç, Rus uçağının Türkiye tarafından düşürülmesiyle ilgili soruya ilginç bir yanıt verdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'yla ortak basın toplantısında Vuçiç, Türk hava sahasını ihlal ettiği iddiasıyla düşürülen Rus askeri uçağı hakkında Sırbistan'ın tutumuna ilişkin bir soruya, "Biz küçük bir ülkeyiz. Ben de bu ülkenin hükümetini temsil eden sıradan bir insanım ve büyük güçlerin sorunlarını çözme gibi bir isteğim yok. Bizim Rusya ile iyi ilişkilerimiz var. Bizim Türkiye ile de iyi ilişkilerimiz var. Bu da devam edecek. Rusların da Türklerin de bizim dostumuz olmasından utanmıyoruz, bununla gurur duyuyoruz. Sırbistan olarak iki ülkenin aralarındaki sorunun en iyi şekilde çözülmesini istiyoruz. Her halükarda hem Türkiye hem de Rusya ile iş birliği içinde olmaya devam edeceğiz. Sırbistan kendi politikasını yürüten egemen ve bağımsız bir ülkedir. Sırbistan kendi politikasını yürütmektedir" ifadesini kullandı.

‘RUSYA'DAN TEPKİ BEKLEMİYORUM'

Sırp bir gazetecinin Davutoğlu'nun ziyaretinin Rusya'nın tepkisini çekip çekmeyeceği yönündeki sorusuna ise Vuçiç, "Egemen bir devletin başbakanı olarak bu görüşmelere ve ikili ilişkilerimize herhangi bir tepki beklemiyorum" cevabını verdi.
Bu ziyaretin Türkiye ile Sırbistan'ın iç meselesi olduğunu aktaran Vuçiç, "Rus dostlarımızın bunu anlayışla karşılanacağını düşünüyorum, karşılayacaklarına eminim" dedi.

YORUMLAR