20.02.2015 13:33
Savaşın bedelini çocuklar ödüyor

Her savaşta olduğu gibi Suriye'deki iç karışıklığın en büyük bedelini yine çocuklar ödüyor. Harabeye dönen kentte en çok etkilenen yerlerin başında eğitim kurumları geliyor.

Aileleriyle Halep'e bağlı Kobani'ye (Ayn el Arap) dönen Suriyeli Kürt çocuklar, çatışmalarda okullarının enkaza dönmesi nedeniyle üzüntü yaşıyor. Terör örgütü IŞİD'in Kobani'den çekilmesiyle kentteki çatışmaların etkisi daha da belirginleşmeye başladı.
Her savaşta olduğu gibi Suriye'deki iç karışıklığın en büyük bedelini yine çocuklar ödüyor. Adeta harabeye dönen kentte en çok etkilenen yerlerin başında eğitim kurumları geliyor.

Çatışmalar nedeniyle sığındıkları Türkiye'den Kobani'ye dönmeye başlayan Suriyeli Kürt ailelerin çocukları, en büyük üzüntüyü de okullarının durumunu görünce yaşadı.
Yaşananlar karşısında üzüntü duyan çocuklar, çatışmalardan önce hayallerini gerçekleştirmek için gittikleri enkaza dönen okulda, artık oyun oynayarak vakit geçiriyorlar.
Eğitim çağındaki Kobanili çocuklar, kimi zaman geride bıraktıkları okul bahçesinde, kimi zaman da yıkık binaların çevresinde gezerek, adeta hayallerini arıyor.
"En büyük hayalim öğretmen olmak"
Çocuklardan 11 yaşındaki Hüseyin el Muhammed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çatışmalar başlamadan önce 8'inci sınıfa gittiğini ve derslerinde başarılı olduğunu söyledi.
Savaşın şiddetlenmesi üzerine ailesiyle Türkiye'ye sığındıklarını anlatan el Muhammed, "Türkiye'de silah sesi yoktu, orası rahattı. Yaklaşık 10 gün önce ailemle Kobani'ye döndük. Fakat her yer yıkılmış. İstiyoruz ki Kobani tekrar eski haline gelsin ve okuluma döneyim. Arkadaşlarımı, öğretmenlerimi çok özledim. En büyük hayalim öğretmen olmak" dedi. 
Helin el Muhammed de kardeşiyle aynı okula gittiğini ve 6'ncı sınıf öğrencisi olduğunu ifade etti.
Savaşla her türlü imkanlarının ellerinden alındığını belirten el Muhammed, doktor olmayı hayal etiğini vurgulayarak, biran önce okuluna ve arkadaşlarına kavuşmak istediğini dile getirdi.

YORUMLAR