24.11.2021 20:33
Rusya koronavirüs aşısını burun spreyi şeklinde piyasa sürmeye hazırlanıyor

Rus bilim insanları tarafından koronavirüse karşı geliştirilen Sputnik V aşısının burun spreyi şeklindeki hali 2022 yılında uluslararası piyasaya sürüleceği öğrenildi.

Rus bilim insanları tarafından koronavirüse karşı geliştiren Sputnik V aşısı ile ilgili yeni gelişme yaşandı. Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) Başkanı Kirill Dmitriev, Gamaleya Enstitüsünün bilimsel çalışmalardan sorumlu Direktör Yardımcısı Denis Logunov ile toplantı gerçekleştirdi. Yapılan toplantıda koronavirüs aşılarını talep eden ülkelere gönderilmesi ve yardım yapılan ülkelere verilen desteklerin de ele alındığı toplantıda aşının burun spreyi formatında da geliştirildiğini hatırlatıldı.

“ULUSLARARASI PAZARA GİRECEK”

Bugünden itibaren burun spreyi şeklindeki aşının "Sputnik M" adıyla tescil edildiğini ifade eden Luganov, "Sputnik M'nin çocuk nüfusta kullanılmasına yönelik izni bugün alındı. Aşı tescil edildi, bu sevindirici gelişmeyi paylaşabiliriz" dedi. Sputnik M'nin, Moskova'da çocuklar üzerinde denendiği aktarılırken, burun spreyinin 12 ile 17 yaş arasındaki çocuklara uygulanacağı belirtildi. Dmitriev ise tescil edilen aşının uluslararası dolaşıma girmesi ile ilgili hedeflere değinerek, "Aşının burun spreyi formatının daha önce geliştirilen Sputnik V aşısı gibi erken dolaşıma girmesini hedefliyoruz. Bu format 2022 gibi erken bir tarihte uluslararası pazara girecek" dedi.

YORUMLAR