21.02.2015 05:45
Putin meydan okudu, 'Tüm dış baskılara...'

Rusya lideri Vladimir Putin, tüm dış baskılara her zaman için uygun cevap bulabileceklerini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 23 Şubat Vatan Savunması Günü kutlama konserinde konuştu, “Kimse, Rusya’ya askeri üstünlük kurulabileceği ve baskı yapılabileceği hayaline kapılmasın. Bu tür tehditlere her zaman uygun yanıt buluruz. Erlerimiz ve subaylarımız, kararlı, profesyonel ve cesur şekilde hareket etmeye, geleneklerini ve askeri görevini özenle koruyan dayanıklı savaşkan, modern bir orduya yakıştığı gibi, en zor ve standart dışı görevleri yerine getirmeye hazır olduklarını kanıtladı” dedi.
Rus ordusunun sürekli geliştiğini ve en modern ihtiyaçlara cevap verdiğini kaydeden Putin, son yıllarda, askeri yönetim sisteminin etkinliğini artırmak için birçok şeyin yapıldığını vurguladı.


Rusya'ya darbe üstüne darbe

Moody's'ten yapılan açıklamada, not indirimine en temel gerekçe olarak, petrol fiyatlarındaki ciddi düşüş ve döviz kuru şokunun ülkenin hali hazırda düşük olan orta vadeli büyüme beklentilerini daha da zayıflatması gösterildi.

"Rusya'nın kredi notunun "Ba1"e düşürülmesinin birinci nedenini, Ukrayna'da devam eden krizin yanı sıra petrol fiyatlarındaki düşüş ve rubledeki değer kaybının ülkenin ekonomik ve finansal istikrarına yönelik olumsuz etkileri oluşturdu.

"Moody's'e göre, mevcut ve potansiyel yaptırımlar, ülkenin döviz kurundaki erozyon, ısrarla düşük seyreden petrol fiyatları ve yüksek enflasyon, gelirleri, tüketici güvenini ve iş dünyasına olumsuz etkileyecek" ifadelerine yer verilen açıklamada, Rusya'nın bu yıl derin bir durgunluğa saplanacağı ve 2016'da da daralmaya devam edeceği öngörüsünde bulunuldu.

Açıklamada, ayrıca Rusya hükümetinin finansal gücünün mali baskılar ve kurdaki erozyonla birlikte artan sermaye çıkışları nedeniyle daha da azalacağı belirtildi. Moody's, bununla birlikte Rus yetkililerin dış borçlarını ödememeye yönelik bir karar alma riskinin de düşük olmakla birlikte artığını ileri sürdü.

Son dönemdeki gelişmelerin Rusya ekonomisi üzerindeki etkilerinin geçici olmayacağını savunan Moody's açıklamasında, negatif kredi görünümünün ülkenin finansal durumunu daha da kötüleştirecek potansiyel politik ve ekonomik şokları yansıttığını vurguladı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's da 26 Ocak'ta yaptığı açıklamayla, Rusya'nın "BBB-" olan kredi notunu "yatırım yapılamaz" seviye olarak kabul edilen "BB+"ya düşürmüştü. Buna ilaveten, Fitch Ratings de 10 Ocak'ta, ülkenin kredi notunu "BBB-"ye indirmişti.


 

YORUMLAR