14.05.2021 14:43
"Filistin-İsrail gerilimi, Rusya'yı doğrudan ilgilendiriyor"

Rusya Güvenlik Konseyi toplantısında konuşan Putin, "Filistin ile İsrail arasında tırmanan gerilim Rusya'nın güvenlik çıkarlarını doğrudan ilgilendiriyor" dedi.

Filistin ile İsrail arasındaki gerilimin Rusya'yı doğrudan ilgilendirdiğini ifade eden Putin, "Mesai arkadaşlarımdan şu anda Ortadoğu'da durumun nasıl geliştiği hakkında konuşmasını talep ediyorum. Yani, Filistin ve İsrail arasında tırmanan gerilim hakkında. Bu, bizim sınırlarımızın yakınında meydana geliyor ve güvenlik çıkarlarımızı doğrudan ilgilendiriyor" dedi.

Ukrayna'daki gelişmeleri değerlendiren Putin, Kiev'in Rusya'yla işbirliğine ilgi duyan güçleri ülkenin siyasi arenasından temizlemeye yönelik eylemlerine karşılık vermek zorunda kalacaklarını belirtti.

"İLGİ ALANIMIZDA BULUNMASI GEREKEN BİR MESELE"

Ukrayna'da vatan hainliğiyle suçlanan 'Muhalefet Platformu-Yaşam İçin' Partisi Siyasi Konseyi Başkanı Viktor Medvedçuk'la ilgili gelişmeleri 'aleni siyasi temizlik' olarak niteleyen Putin, "Kesinlikle bu, her zaman bizim ilgi alanımızda bulunması gereken bir mesele. Bizim yönelik tüm tehditlere zamanında ve gerektiği şekilde karşılık vermeliyiz" diye konuştu.

"TÜM OLANLAR ÇOK ÜZÜCÜ"

Tüm bu olanlara bakıldığında ve çok üzücü olduğunu söyleyen Putin, "Ukrayna yavaş ancak emin adımlarla Rusya'nın bir tür antipodu, bir tür Rusya karşıtı platform haline geliyor. Görünüşe göre Ukrayna, Rusya'nın güvenliği açısından bizim özel dikkat göstermemizi gerektirecek haberleri sürekli olarak alacağımız bir yere dönüşüyor" ifadelerini kullandı.

Toplantıda dünyanın önde gelen ülkelerinde dijital para birimleri geliştirilmesi bağlamında Rusya'nın ulusal çıkarlarının korunmasını ve finansal sisteminin güvenliğinin sağlanmasını da ele alacaklarını belirten Putin, bunların dikkatli şekilde ve profesyonel olarak izlenmesi gereken ciddi konular olduğunu vurguladı.

YORUMLAR