13.11.2019 12:44
Protestolarda ilk ölüm! Eşi ve oğlunun gözü önünde öldürüldü

Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun, ülkede uzun süredir devam eden protesto gösterilerine karşılık 'evlerinize gidin’ çağrısı tansiyonu daha da yükseltti. Başkent Beyrut'ta, ülke genelindeki protestolarda ilk ölüm yaşandı. Bir eylemci, eşinin ve oğlunun gözlerinin önünde askerin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti.

Lübnan'da hükümetin WhatsApp, Viber ve Messenger gibi uygulamalara 2020'den itibaren vergi uygulamaya başlanacağını açıklaması üzerine başlayan gösteri dalgası, Cumhurbaşkanı Michel Aoun’un açıklamaları üzerine yeniden alevlendi.

"Bu şekilde devam ederseniz bir felaket olur"

Cumhurbaşkanı Aoun, televizyon konuşmasında eylemcilere ‘evlerinize gidin’ çağrısı yaptı. Aoun, protestoculara hitaben yaptığı konuşmasında, "Durumu düzeltmek için gece gündüz çalışıyoruz. Bu şekilde devam ederseniz bir felaket olur. Eğer durursanız, hala bizim için düzeltmemiz gereken şeyler var” dedi.

Oğlunun ve eşinin gözleri önünde öldürüldü

Açıklamalar üzerine binlerce eylemci tekrar sokaklara indi. Asker ve eylemciler arasında çıkan gerginlik 1 kişinin ölümüne yol açtı. Eylemlerde ölen ilk kişi, oğlunun ve eşinin gözleri önünde askerlerin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti. Eylemciler ana yolları kapatarak lastik yaktı. Eylemcilerden biri, Aoun’un açıklamalarının sokağa çıkmasına neden olduğunu söyledi.

Lübnan’da eylemcilerin öfkesi sürüyor

Lübnan'da yüz binlerce gösterici, hükümetin vergi politikalarına karşı 17 Ekim’de sokaklara dökülmüştü. Çeşitli din, mezhep ve siyasi gruplardan yüz binlerce gösterici hükümetin 2020'den itibaren telekomünikasyon uygulamalarına getireceği vergiye karşı protesto gösterileri düzenlemişti. Eylemciler başta başkent Beyrut olmak üzere çeşitli kentlerde yeni vergi uygulamasına karşı hükümeti protesto ederek gösteriler düzenlemişti. Hükümet aleyhine sloganlar atan protestocular, ülkedeki kötü ekonomik durumdan hükümeti sorumlu tutmuştu.

 Başbakan Saad Hariri acil reform paketini açıklamıştı

29 Ekim’de istifa ettiğini açıklayan Başbakan Saad Hariri, yaşanan krizin ‘çıkmaz’ olduğunu belirtmiş, istifa etmeden önce, halkın öfkesini azaltmaya çalışmak ve devleti finansal krizden uzaklaştırmak için acil durum reformu paketini açıklamıştı. Yaşanan krizi çözme konusunda politikacıların maaşlarını yarıya indirmeyi de içeren bir reform paketi kabul edilmişti. Ülkede ekonominin çöktüğünü belirten öfkeli protestocular ise hala gösterilerini sürdürüyor.

Kaynak : İHA
YORUMLAR