30.09.2014 17:26
Peşmerge Musul'da 2 bölgenin kontrolünü ele geçirdi

Musul'un Rabia nahiyesi ile Mahmudiye köyünün IKBY Peşmerge güçlerinin kontrolüne geçtiği bildirildi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Güçleri 8'inci Liva Komutanı Haşim Siteyi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir süredir IŞİD'in elinde olan Rabia'daki çatışmalar esnasında kayıpları olmadığını belirtti. IŞİD'in kaçarken bıraktığı çok sayıdaki ağır silahlarla patlayıcılara el konulduğunu ifade eden Siteyi, "IŞİD terör örgütünün keskin nişancılarının etrafta bulunma ihtimaline karşılık, dikkatli hareket ediyoruz. Bölgeyi bombalardan ve keskin nişancılardan temizleyene kadar ilerlemeyeceğiz. Zummar'ı da teröristlerin elinden kurtaracağız" dedi.
Peşmerge Bakanlığı Basın Sözcüsü Helgurd Hikmet ise yaptığı açıklamada, Kobani kuşatmasını kırmak ve YPG'ye yardım etmek amacıyla Suriye-Irak sınırı arasındaki Zummar ile Rabia'da IŞİD militanlarına operasyon başlattıklarını belirtti. Hikmet, "Şu ana kadar 30 yerleşim birimini örgütten kurtardık. Peşmerge güçlerimizin düzenlediği operasyonun amacı IŞİD terör örgütünün Kobani üzerindeki baskısını hafifletmektir. Ayrıca bir süredir örgütün elinde olan bölgeleri de geri almaktır" diye konuştu.

Suriye-Irak sınırındaki bölgelerde sabahın erken saatlerinde çatışmaların başladığını ve hala devam ettiğini belirten Hikmet, şunları kaydetti:  "Peşmerge güçlerimiz, Rabia ve Zummar bölgelerinde terör örgütü IŞİD'e karşı geniş çaplı kara operasyonu başlattı. Zummar'ın kuzeyindeki Mahmudiye ve Sadiye köylerini kontrol ettik. Önümüzdeki saatlerde daha büyük ilerlemeler kaydedeceğimizi düşünüyorum."
Irak ile Suriye sınırında bulunan Zummar ile Rabia nahiyeleri coğrafi olarak önemli bir konuma sahip. IŞİD terör örgütü bir süre önce buralardaki geniş bir bölgeyi kontrol etmeyi başarmıştı. Bu bölgede Peşmerge güçleri ve IŞİD arasındaki çatışmalara zaman zaman YPG unsurları da destek veriyor.
Diyala'da 10 IŞİD militanı öldürüldü
Öte yandan, Dicle Operasyon Gücü Komutanı Korgeneral Abulemir ez-Zeydi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ordunun emniyet güçlerinin desteğiyle Diyala'ya bağlı El-Mansuriye beldesinde IŞİD'e karşı operasyon düzenlediğini belirtti.
El Mansuriye'deki çatışmalarda, aralarında Ebu Tavile adlıIŞİD komutanının da bulunduğu 6 militanın öldüğünü ifade eden Zeydi, " Diyala'nın merkezi Bakuba'nın kuzeydoğusuna 50 kilometre uzaklıkta Peşmerge güçleri ile IŞİD militanları çatıştı. Çatışmalarda 4 IŞİD militanı yaşamını yitirdi" dedi.
Irak'ta, terör örgütü IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların haziran ayında Musul başta olmak üzere bazı bölgelerin kontrolünü ele geçirmesinin ardından, ülkenin çeşitli yerlerinde IŞİD ile güvenlik güçleri arasında çatışmalar sürüyor.

YORUMLAR