03.04.2014 16:56
ÖSO'dan Keseb Ermenilerine saldırı iddiasına yalanlama

Muhalifler Keseb kasabasının muhaliflerin kontrolüne geçmesinin ardından basında yer alan "Ermenilere yönelik saldırı" iddialarını yalanladı.

Suriyeli muhalifler ülkenin kuzey sahilinde yer alan Lazkiye kentine bağlı Keseb kasabasının muhaliflerin kontrolüne geçmesinin ardından basında yer alan "Keseb Ermenilerine yönelik saldırı" iddialarını yalanladı. Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Sahil Cephesi komutanlarından Enes Ebu Malik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, muhaliflerin Keseb'te Ermeni veya başka herhangi bir etnik gruba yönelik saldırıda bulunduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Suçlamaların aksine Kesep halkının kendi himayelerinde olduğunu ve gerekli ihityaçlarının karşılanması için büyük çaba harcadıklarını belirten Ebu Malik, "Suriye rejiminin çeşitli basın yayın organlarında ve internetteki sosyal paylaşım sitelerinde Keseb'teki Ermenilerin muhaliflerin saldırısına uğradığı" şeklinde propaganda yürüttüğünü ifade etti.
Ebu Malik, rejimin bu tür haberlerle "ülkede aşırı güçler ve azınlıklar arasında bir savaş olduğu" algısı oluşturmayı amaçladığını ileri sürdü. Muhaliflerin ele geçirdiği bölgelerde halka büyük hoşgörüyle muamele ettiğini vurgulayan Ebu Malik, "Suriye'deki savaş, özgürlük isteyen mazlum Suriye halkı ile son üç yılda 150 bin kişiyi öldüren zalim rejim arasında" dedi. Ebu Malik,  Keseb'in kontrolünü ele geçirdikleri günden bu yana sivillere veya kutsal mekanlara yönelik herhangi bir saldırı düzenlemediklerini aksine bölgenin, Ermeni veya Müslüman ayırt etmeyen rejim güçlerinin silahları ile bombalandığını kaydetti. Muhaliflerin, Suriye halkından hiçbir kesime karşı düşmanlık beslemediğini ifade eden Ebu Malik, Malule beldesinde geçen yıl kaçırılan ve 9 Mart'ta serbest bırakılan rahibelerin, muhaliflerden iyi muamele gördükleri ve dini ritüellerini yerine getirmekten alıkonulmadıkları yönünde rejime bağlı medya organlarına açıklamalar yaptıklarını hatırlattı.Şam'ın Malula beldesinde geçen yıl kaçırılan ve 4 ay süresince alıkonulan 13 rahibenin fidye ödenmeksizin Suriye cezaevlerindeki 150'den fazla kadın tutuklunun serbest bırakılması karşılığında bırakıldığı açıklanmıştı.

Suriye geçici hükümeti Başbakan Danışmanı Muhammed Sermini, daha önce yaptığı açıklamalarda, muhaliflerin başkasının mülkü olduğu düşüncesiyle boş evlere girmekten de sakındığını söylemişti. Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Basın Bürosu Başkanı Halid es-Salih de geçen Salı günü yaptığı açıklamada, Keseb kasabasındaki muhaliflerin Ermenilere iyi davrandığını ifade etmişti. SMDK'nın Hristiyan üyesi Abdulehad Estifo da rejim muhaliflerinin Keseb’deki Ermenilere saldırdıkları yönündeki iddiaları yalanladı. Estifo, "Esed rejimi, Alevi-Sünni, Müslüman-Hristiyan, Arap-Ermeni ayrımı yapmaksızın halkın üzerine rastgele bomba yağdırıyor. Dolayısıyla Keseb’de bulunan Ermeniler, muhaliflerden değil, Esed rejiminden korunmaya ihtiyaç duyuyor" dedi.
Muhaliflerin ele geçirdiği bölgelerde halka hoşgörüyle muamele ettiğini savunan Estifo, iki hafta önce ele geçirilen Keseb’de yaşayan yaklaşık 50 Ermeni aileye herhangi bir saldırının söz konusu olmadığını belirtti.

YORUMLAR