02.12.2018 20:21
Olay itiraf! İran'da kara para aklama vardır

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, kara para aklamayla ilgili iddialarının arkasında durarak, bütün dünyada olduğu gibi İran'da da kara para aklama olayının olduğunu söyledi.

İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu'nun  toplantısına katılan Zarif, çıkışta gazetecilere kara para aklama iddialarıyla  ilgili açıklamalarda bulundu.

Zarif, komisyonda milletvekillerinin Dışişleri Bakanlığı'nın  faaliyetleri, komşularla ilişkiler ve büyükelçilerin atanmasına kadar birçok  konuda sorular yönelttiklerini aktardı. Kendisine yöneltilen bazı soruların da  kara para aklamayla ilgili olduğunu belirten Zarif, söylediklerinin çok açık  olduğunu ancak kendisine ait olmayan bazı ifadelerin de başkaları tarafından  üretildiğini açıkladı.

1"İslam Cumhuriyeti rejimini daima savunan birisi olarak söylüyorum:  Bütün dünyada olduğu gibi İran'da da kara para aklama olayı vardır." diyen Zarif,  hükümet tarafından meclise sunulan Terörizmin Finansmanıyla Mücadele Konvansiyonu  (CFT) ve Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tasarısı ile bu alandaki ihlallerin önüne  geçilebileceğini ifade etti.

Kara para aklamaya karşı gerekli mücadelenin verilmesinin önemli  olduğuna dikkati çeken Zarif, ülkede kara para işinin uyuşturucu tacirleri,  yolsuzlukluk yapanlar ve vergi kaçıranlar tarafından gerçekleştirildiğini  söyledi. Zarif, bu konuda çıkarları zarar gören bazı grupların bu işin aleyhine  propaganda yürütebileceğini dile getirdi.

İRAN'DA KARA PARA AKLAMA TARTIŞMASI

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Terörizmin Finansmanıyla Mücadele  Konvansiyonunu da (CFT) kapsayan Mali Eylem Görev Gücü'ne (FATF) üyelikle ilgili  yasa tasarıları hakkında 12 Kasım'da "Khabaronline" adlı internet sitesine  yaptığı açıklamada, "İran'da birçok kişi yüz milyarlarca tümen kara para aklıyor.  Aynı kişiler milyonlarca tümeni de kara para aklamayla ilgili düzenlenen yasa  tasarıları aleyhinde kamuoyu oluşturmak için harcıyor." demişti.

Zarif'in ülkede kara para aklandığına yönelik açıklamaları muhafazakar  çevrelerin sert eleştirilerine hedef olunca İran Dışişleri Bakanı, iddialarına  açıklık getirmek üzere meclise çağrılmıştı. İran Yargı Erki Sözcüsü Gulamhüseyin  Muhsin Ejei de Zarif'i söz konusu iddiaları belgelendirmeye çağırmış bunun  üzerine Dışişleri Bakanlığı, 12 sayfalık cevap metnini yargı organlarına  sunmuştu.

İran Yargı Erki Başkanı Sadık Laricani ise Zarif'in açıklamalarını  “İslam Cumhuriyeti’nin kalbine saplanmış bir hançer” olarak nitelendirmişti.  Bunun üzerine Zarif hakkında 27 Kasım'da  24 milletvekilinin imzasıyla 11  maddelik gensoru önergesi başkanlık divanına sunuldu.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani hükümetinden ise Zarif'in iddialarını teyit  eden açıklamalar gelmişti. Hukuk İşlerinden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Laya  Cüneydi, geçen hafta konuyla ilgili açıklamasında, İran bankalarında kara para  aklandığını ve bunun için tedbir alınması gerektiğini söylemişti.

CFT'yi de kapsayan FATF'a üyelikle ilgili yasa tasarıları İran'da son  günlerde tartışmalara yol açmış, Hasan Ruhani hükümeti, tasarının kabul edilmesi  konusunda ısrar ederken ülkedeki muhafazakarlar ise karşı çıkmıştı.

Geçen haftalarda mecliste kabul edilen ancak muhafazakarlar arasında  ülkenin "hassas finansal bilgilerinin düşmanlara açılacağı ve devrimci güçlere  yardımın engelleneceği" şeklindeki tepkilere neden olan tasarı, çoğunluğu  muhafazakarlardan oluşan Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından  reddedilmişti.

OECD bünyesinde kara para aklamayla mücadele edilmesi için kurulan  FATF, Kuzey Kore ile birlikte gri listede bulunan İran yönetimine, ülkenin  finansal yapısını uluslararası normlara uygun hale getirecek reformları  tamamlaması için şubat ayına kadar süre vermişti.

YORUMLAR