02.02.2015 18:03
Obama'dan Çipras'a sürpriz destek

Avrupalı birçok liderle başı dertte olan Yunanistan'ın yeni Başbakanı Çipras'a sürpriz destek ABD Başkanı Obama'dan geldi.

ABD Başkanı Barack Obama, Amerikan CNN televizyonunda yayınlanan "GPS" programında Farid Zakaria'nın sorularını yanıtladı. ABD Başkanı Barack Obama ülkesinin IŞİD'le mücadele, Suudi Arabistan, İsrail ve AB ile ilişkileri konusunda değerlendirmelerde bulundu. CNN'deki röportajda Yunanistan'daki iktidar değişikliğini de değerlendiren ABD Başkanı Barack Obama, "Umarım Yunanistan Euro Bölgesi'nde kalır. Ancak bunun için bütün taraflar uzlaşmaya açık olmalı. Ekonomik krizle boğuşan bir ülkeyi daha fazla sıkıştıramazsınız" şeklinde konuştu. Obama bu açıklamalarıyla Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'a dolaylı destek verirken, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Atina konusundaki tutumunu üstü örtülü eleştirdi.
 

TROYKA'NIN ÖNÜNDE İKİ YOL VAR
 
Uzmanlar, AB, IMF ve Avrupa Merkez Bankası'ndan oluşan Troyka'nın Yunanistan konusunda iki yol izleyeceğini belirtiyor. Troyka, Yunanistan'ın borçlarının bir kısmını silebilir ya da borçların ödenmesi için daha uzun zaman tanıyabilir.
 
Obama'nın Atina konusundaki değerlendirmeleri sonrası Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'tan da borçlarıyla ilgili bir açıklama geldi.
 
"RUSYA'NIN PARASINI İSTEMİYORUZ"
 
Güney Kıbrıs'ı ziyaret eden Çipras açıklamalarıyla AB ve ABD'nin gönlüne su serpti. Çipras, borçlarını ödemek için Rusya'dan kredi almaya ihtiyaçları olmadığını söyledi.
 
Rum lider Nikos Anastasiadies'le görüşmesi sonrası konuşan Yunanistan Başbakanı Çipras, "Şu anda Rusya'dan kredi almak gibi bir düşüncemiz yok. Yunanistan'ın tek ve nihai amacı AB'deki ortaklarıyla başarıya ulaşan bir anlaşmaya varmak" dedi.
 
MERKEL ABD YOLCUSU
 
Almanya Başbakanı Angela Merkel önümüzdeki pazartesi günü Washington'a bir ziyaret gerçekleştirecek. Beyaz Saray'daki görüşmede Yunanistan konusunun da gündeme gelmesi bekleniyor.

YORUMLAR