24.04.2014 16:31
Obama 'büyük felaket' dedi

Obama, 24 Nisan dolayısıyla yaptığı açıklamada, 1915 olayları için 'Büyük Fekalet (Meds Yeghern)' ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Barack Obama, Ermenilerin 1915'teki olayların yıl dönümü olarak kabul ettikleri 24 Nisan günü ile ilgili açıklamasında, büyük felaket anlamına gelen "Meds Yeghern" ifadesini kullandı. 24 Nisan günü ile ilgili açıklamasında, "Bugün Meds Yeghern'i anıyor ve 20. yüzyılın en kötü mezalimlerinden birinde can verenleri onurlandırıyoruz" diyen Obama, "99 yıl önce Osmanlı İmparatorluğu'nun son günlerinde 1,5 milyon Ermeni'nin katledildiğini ya da ölüm yürüyüşüne zorlandığını" belirtti. Obama, bu insanların ölümlerinin ve acılarının yasını tutuklarını belirterek, bu noktada onları anmak için dünya genelinde ve ABD’deki milyonlara katıldıklarını bildirdi. ABD Başkanı Obama, “Bunu yaparken de insanlık tarihinin bu tür karanlık fasıllarının bir daha tekrarlanmamasına yönelik ortak taahhüdümüzü kendi kendimize hatırlattık" ifadesini kullandı. ABD Başkanı Obama, 1915'te meydana gelen olaylara ilişkin bakışının değişmediğini ve bunu birçok kereler dile getirdiğini belirterek, "gerçeklerin tam, dürüst ve adil biçimde kabul edilmesinin herkesin çıkarına" olduğunu bildirdi.
Obama'nın açıklamasında, bir önceki yılki 24 Nisan açıklamasına benzer ifadeler kullanması dikkati çekti. Ülkelerin, "geçmişinin acı unsurlarını kabul ederek ve hesaplaşarak daha adil ve hoşgörülü bir gelecek için temel inşa edeceğini ve daha güçlü büyüyeceğini" belirten Obama, şunları kaydetti: "Biz de ABD'de, kendi tarihimizin bazı en karanlık anlarıyla barışmak için uğraşırken, bu dersi kavrıyoruz. Zaten bu yoldan giden, sayıları giderek büyüyen cesur Ermeni ve Türkleri de takdir ediyoruz ve benim hükümetimin ve kendi hükümetlerinin desteğiyle daha fazlasını yapmaya teşvik ediyoruz. 1915 yılında yerleri değiştirilen Ermeniler ve diğer korunmasız toplumlardan sayısız hayatları kurtaran Suriyeliler ve Ermenilere Yardım için Amerikan Komitesi'nin insani çabalarını da onurla hatırlıyoruz. 1915 yılında hayatları adil olmayan biçimde alınan Ermenileri anmaktan onur duyarken, Ermeni halkının muazzam düşmanlık ve acılar karşısındaki olağanüstü cesareti ve büyük direncinden ilham aldık. Ermeni-Amerikalıların, Amerikan toplumumuza, kültürümüze ve topluluklarımıza yaptığı katkıları takdir ediyorum. Ermeni halkı demokratik, barışçıl ve refah dolu bir ulus inşa etmeye çalışırken onları desteklemeye yönelik ortak bağlılığı paylaşıyoruz".

Obama ayrıca, "Bugün Meds Yeghern'in dehşetini hatırlarken, hayatını kaybedenlerin anılarını onurlandırırken ve bu tür katliamların bir daha olmasını engellemek istiyorsak, bunların her zaman hatırlanması gerektiği ilkesine kalıcı taahhüdümüzü teyit ederken, dualarımız ve düşüncelerimiz dünyanın her yerindeki Ermenilerle birlikte" dedi. 

YORUMLAR