09.02.2014 13:39
Nükleer program müzakerelerinde ikinci tur bitti

İran ile Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) arasında İran'ın nükleer faaliyetlerine ilişkin sürdürülen müzakerelerin 2. turu tamamlandı.

İran’ın UAEA’daki daimi temsilcisi Rıza Necefi ile UAEA Güvenlik Birimi Yardımcısı Tero Varioranta başkanlığındaki görüşmeler dün başkent Tahran’da başlamıştı. Bugünkü görüşmelerin sona erdiği ve İran ile UAEA arasındaki görüşmelerin bu turunun tamamlandığı belirtildi. İran Atom Enerjisi Ajansı Sözcüsü Behruz Kemalvendi, basına yaptığı açıklamada “görüşmelerin tatmin edici” geçtiğini ifade etti.
UAEA’nın  11 Kasım’da imzalanan ortak deklarasyonda İran’dan altı konuyu açıklığa kavuşturmasını istediğini hatırlatan Kemalvendi, Tahran’in ilk üç aylık etapta tüm sorulara yanıt verdiğini ve deklarasyonda belirtilen tesisleri ajans müfettişlerinin denetime açtığını kaydetti. Kemalvendi, Tahran’ın UAEA’dan ilk üç aylık etapta yapılan işbirliği ve denetimler hakkındaki raporunu en kısa süre içerisinde sunmasını beklediklerini belirtti.İran ile UAEA arasında 11 Kasım’da Tahran’ın nükleer programı hakkındaki endişeleri gidermeyi amaçlayan altı maddelik bir ortak deklarasyon imzalanmış, buna göre Tahran UAEA’ya Arak tesisleri ile Geçin madenlerini denetleme izni vermişti. İmzalanan deklarasyonun uygulanmasına ilişkin müzakerelerin ilk turu 11 Aralık'ta Viyana'da yapılmıştı.

YORUMLAR