30.04.2015 16:41
Nepal'de ölü sayısı gün geçtikçe artıyor

Nepal'i beş gün önce vuran 7,8 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısı 6 bine yaklaşırken, ülkede arama kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor.

Nepal polisi, depremde 5 bin 825 kişinin hayatını kaybettiğini, 8 bin kişinin yaralandığını açıkladı. BM ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), uluslararası topluma Nepal'deki depremzedelere daha fazla yardım yapılması çağrısında bulundu. DSÖ'nün bugün Katmandu'da düzenlediği toplantıda, Nepalli yetkililer, daha fazla sağlık ekibine ihtiyaç duyulmadığını ancak 4 bin çadır ve mevcut sağlık ekiplerinin, depremin merkez üssüne yakın Gorkha bölgesine konuşlandırılması gerektiğini söyledi. 
Nepal'deki sağlık yardımlarını koordine eden DSÖ de ülkeye tam teşekküllü gelmeyen küçük sağlık ekiplerinin, yetkililere yük olacağından endişe edildiğini bildirdi. 
BM, arama kurtarma çalışmalarının Katmandu Vadisi'nin dışında sınırlı olduğunu, depremden etkilenen köylere sadece yürüyerek ulaşıldığını ve bunun da 4-5 gün sürdüğünü belirtti.
Nepal'de depremden etkilenen ücra bölgelere yardım ulaştırma çalışmalarına başlanırken, olumsuz hava koşullarının bu çalışmaları sekteye uğrattığı ifade edildi.Bu arada Hindistan Hava Kuvvetleri mensubu Rajeev Dobhal, Katmandu'ya uçarken ücra bölgelerdeki yıkımı gördüklerini kaydetti. Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü de Katmandu çevresindeki 65 köyün büyük bölümünün gözle görülür biçimde yıkıma uğradığının tespit edildiğini açıkladı. 
BM dün Nepal'de cumartesi günü meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki depremin yaralarını sarmak için 415 milyon dolarlık acil yardım çağrısı yapmıştı.

Yardımların dağıtılmasında yaşanan gecikmeler ve hastalıkların yayılması endişesi nedeniyle binlerce Nepalli başkent Katmandu'dan depremden daha az etkilenen bölgelere göç ediyor. 

YORUMLAR