05.02.2015 11:57
NATO'nun Öncü Güç hazırlığı

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İttifak'ın 2016 başında faaliyete geçirmeyi planladığı Öncü Güç'ün 5 bin askerden oluşmasını beklediğini söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İttifak'ın 2016 başında faaliyete geçirmeyi planladığı Öncü Güç'ün 5 bin askerden oluşmasını beklediğini söyledi. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın da katılcağı  NATO savunma bakanları toplantısına girerken basına konuşan Stoltenberg, "Bakanlardan toplu savunmamızı güçlendirerek paketin önemli unsurları üzerinde uzlaşmalarını bekliyorum. Bu kararlarNATO Mukavemet Gücü'nün güçlendirilmesiyle ilgili olacak. Mevcut güç 13 bin kişilik. Bakanların güçlendirilmiş NATO Mukavemet Gücü kapsamında yaklaşık 30 bin kişilik bir güç (oluşturulması) kararı almalarını ve yaklaşık 5 bin kişilik Öncü Güç'ün kurulmasını bekliyorum" dedi.
Stoltenberg, Öncü Güç'ün çok kısa sürede kriz bölgelerinde konuşlandırılabilecek esneklikte olacağını belirtti.

NATO savunma bakanlarından Baltık ülkeleriyle Polonya, Romanya ve Bulgaristan'da 6 komuta kontrol merkezinin kurulmasına da onay vermelerini beklediği söyleyen Stoltenberg, ulusal ordularla NATO güçleri arasında bağlantı noktası olacak bu merkezlerin tatbikatları organize edeceğini ve NATO güçlerinin ülkeler arasında kaydırılmasını kolaylaştıracağını ifade etti.
NATO'nun Mukavemet Gücü'nü takviye etmesinin ve Öncü Güç kurmasının toplu savunmanın güçlendirilmesi kapsamında olduğunu belirten Stoltenberg, "Bu, bir süredir Rusya'dan gördüklerimize bir tepkidir ve uluslararası yükümlülüklerimizle bütünüyle uyumludur. Kırım'ı ilhak ve uluslararası hukuku ihlal eden Rusya'nın gördüğümüz saldırgan eylemlerine tepki olarak yaptığımız şeylerdir" dedi.
Stoltenberg, Öncü Güç kurulması ve Mukavemet Gücü'nün takviyesinin NATO'nun dünyadaki değişime adaptasyonuyla alakalı olduğunu belirterek "Doğuda meydan okumalar görüyoruz ve buna ilaveten güneyde gördüğümüz meydan okumalara da adapte olmak ve güçlerimizi geliştirmek zorundayız. NATO Mukavemet Gücü ve Öncü Güç her iki meydan okumaya cevaptır" diye konuştu.
Almanya'nın Münih kentinde 6-8 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek Güvenlik Konferansı'nda Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile de görüşeceğini söyleyen Stoltenberg, NATO'nun Kırım'ın ilhakının ardından Rusya'yla tüm uygulamalı işbirliğini askıya aldığını fakat siyasi temasların süreceğini ifade etti.

YORUMLAR