30.01.2015 18:50
NATO 6 ülkeye komuta merkezleri kuracak

NATO, Baltık ülkeleriyle Polonya, Romanya ve Bulgaristan'da komuta merkezleri oluşturacak.

Genel Sekreter Jens Stoltenberg'un, geçen yılı değerlendirdiği basın toplantısında açıkladığı komuta merkezlerinin, ulusal ordularla NATO güçleri arasında bağlantı noktası olması planlanıyor. NATO'nun 4-5 Eylül 2014'teki son Galler Zirvesi'nde, Rusya'ya karşı kurulmasına karar verilen Öncü Güç ile bağlantılı çalışacak komuta merkezlerinin 2016 yılı başında açılması planlanıyor. İttifak üyelerinin göndereceği birkaç düzine askeri personelin görev yapacağı merkezler, tatbikatların planlanması ve düzenlenmesinde, NATO güçlerinin bölge ülkeleri arasında kaydırılmasında sorumluluk alacak. Brüksel'de 5 Şubat'ta toplanacak NATO savunma bakanlarının asker sayısını ve dizayn şeklini kararlaştıracağı Öncü Güç, gelecek yıl faaliyete geçirilecek. Öncü Güç, iki gün içinde görev yapacağı NATO ülkesinde konuşlandırılabilecek esnekliğe sahip olacak, kara unsurlarından oluşturulacak ve gerektiğinde deniz ve hava unsurlarıyla desteklenecek.

"2014, Avrupa'nın güvenliği için kara yıl oldu"

Stoltenberg, geçen seneye ilişkin değerlendirmesinde, 2014'ün Avrupa'nın güvenliği için "kara yıl" olduğunu ifade etti.

Güneyde şiddet kullanan aşırı unsurların, üye ülkelerin sınırlarında olduğunu dile getiren Stoltenberg, "Kuzey Afrika ve Ortadoğu genelinde çalkantıyı yayıyor ve caddelerimizde terörizme yakıt taşıyorlar. Doğuda Rusya, rahatsız edici bir yol takip ediyor. Uluslararası hukuku göz ardı ederek Kırım'i ilhak için askeri güç kullanıyor, Ukrayna'nın doğusunu istikrarsızlaştırıyor ve komşularına gözdağı veriyor" diye konuştu.

NATO'nun, gücünü muhafaza etmek için değişen güvenlik algısına uyum sağlamaya devam ettiğini belirten Stoltenberg, İttifak'ın geçen yıl 200 tatbikat düzenlediğini ve Rus uçaklarına 400'den fazla önlemede bulunduğunu anlattı.

Stoltenberg, Rus uçaklarına yapılan önlemelerin bir önceki yıla göre 4 kat arttığını ve "teyakkuzda kalmaya devam edeceklerini" bildirerek, şunları kaydetti:

"2014'te Avrupalı müttefikler, savunmaya 250 milyar dolar harcadı. Bir önceki yıla göre 7 milyar dolar azalma var fakat geçen yıl savunma harcamalarındaki düşüşü sonlandırma yönünde önemli bir taahhütte bulunduk. Amaç, gelecek 10 yılda gayrisafi yurt içi hasılaların yüzde 2'sini savunmaya ayırmak ve bu harcamaları daha verimli yapmak. Güçlerimizi her türlü tehdidin üstesinden gelebilecek hazırlıkta tutmak için daha fazla ve daha iyi harcamamız gerekiyor."

NATO verilerine göre, savunma harcamalarına en yüksek pay ayıran ittifak üyesi ABD. Geçen yıl gayrisafi yurt içi hasılasının yüzde 3,6'sını savunmaya harcayan ABD'yi yüzde 2,1'le Yunanistan, yüzde 2'yle İngiltere ve Estonya, yüzde 1,9'la Polonya, yüzde 1,8'le Fransa ve yüzde 1,7'yle Türkiye takip ediyor.

Üyelerden Lüksemburg, Macaristan, Litvanya, Letonya, Belçika, Slovakya, İspanya, Slovenya ve Çek Cumhuriyeti'nde savunma harcamalarının oranı yüzde 1'in altında kalıyor.

YORUMLAR