27.07.2021 16:29
Nahda Hareketi'nden Tunus Devlet Başkanı'na çağrı

Tunus’taki en büyük parti Nahda Hareketi, Tunus Devlet Başkanı Kays Said'in aldığı kararları gözden geçirmesi çağrısında bulundu.

Tunus'ta meclisin bütün yetkilerini donduran, milletvekillerinin dokunulmazlıklarını askıya alan Devlet Başkanı Kays Said'e Tunus’taki en büyük parti Nahda Hareketi'nden çağrı geldi. Nahda Hareketi, Tunus Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi’nin lideri Raşid El-Gannuşi, başkanlığında acil olarak toplandı.

''KURUMLARA KARŞI BİR DARBE''

Toplantıda Tunus Devlet Başkanı Kays Said’in ülkenin Başbakanı Hişam El-Meşişi'yi görevden alma ve meclisin yetkilerini dondurma kararı görüşüldü. Toplantının ardından Nahda Hareketi'nin resmi basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Tunus Devlet Başkanı Kays Said’in aldığı son kararları yeniden gözden geçirmeye ve geri çekmeye çağırıyoruz. Ülkenin yaşadığı zorluklar, Tunus halkının kabul ettiği demokratik tercihlere ve anayasal çerçeveler kapsamında ele alınmalı. ''

''Demokratik olarak seçilmiş halkın temsilcileri çalışmaya devam etmeli. Devlet Başkanı Said tarafından açıklanan istisnai kararların anayasaya aykırı ve ülkenin kurumlara karşı bir darbe olduğunu düşünüyoruz.''

Açıklamada Tunus’ta yaşanan olaylar sırasında güvenlik ve emniyeti sağlamak için çalışan asker ve güvenlik güçlerinin siyasi çekişmelerden uzak kalması gerektiği vurgulandı.

Kaynak : İHA
YORUMLAR