05.02.2015 17:03
Mısır'da Temyiz Mahkemesi 1 kişinin idamını onadı

Mısır'da Temyiz Mahkemesi, 'darbe karşıtı' 1 kişinin idamını, 18 kişinin mübbet hapisle cezalandırılmasını onadı.

Mısır'da Temyiz Mahkemesi, "bir çocuğu yüksek binadan atarak öldürme" iddiasıyla açılan davada yargılanan "darbe karşıtı" 1 kişinin idamını, 18 kişinin mübbet hapisle cezalandırılmasını onadı.
Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, üst mahkeme, 'bir çocuğu yüksek binadan atarak öldürme' suçlamasıyla yargılanan ve alt mahkemede idama çarptırılan 1 kişi ile müebbet hapis cezasına hükmedilen 18 kişinin temyiz başvurusunu reddetti. Mısır'da müebbet 25 yıl olarak uygulanıyor.

Aynı davada 8 kişinin 15'er, 35 kişinin 10'ar yıl ve 1 kişinin 7 yıl olarak kararlaştırılan hapis cezasını da onadığı kaydedildi.
Sanık avukatı Ahmed Hamravi, konuya ilişkin yaptığı açıklamada bunun nihai karar olduğunu belirterek, "Mısır'da bir darbe karşıtı hakkında idam kararının onandığı ilk hüküm. Bu son karardır" ifadesini kullandı.
İskenderiye'nin Sidi Cabir bölgesinde, 5 Temmuz 2013'te darbe karşıtları ile yandaşları arasında çıkan olaylarda, bir çocuğun binadan atılması sonucu hayatını kaybetmesinin ardından sanıklar hakkında, "kasten adam öldürmek, silah bulundurmak, Müslüman Kardeşler Teşkilatına (İhvan) üye olmak, vatandaşları korkutmak, kamu kurumlarının çalışmasını engellemek" iddialarıyla dava açılmıştı.
Yerel mahkeme, 19 Mayıs 2014'te sanıklardan Mahmud Hasan Ramazan'ı idama, 18 kişiyi de müebbet hapse mahkum etmiş, aynı davada 8 kişiyi, 15'er, 35 kişiyi 10'ar yıl ve 1 kişiyi de 7 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

YORUMLAR