17.03.2015 12:41
Mısır'da 27 kişiye idam kararı

Mısır'da aralarında Müslüman Kardeşler'in lideri Muhammed Bedi ve 13 yöneticisinin de olduğu 27 kişi hakkında idam kararı verildi.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Kahire Ceza Mahkemesi, kamuoyunda "Rabia Operasyonları Birimi" olarak bilinen davada yargılanan ve idam cezasına çarptırılan Bedii ile 13 sanığın dosyasını ele aldı.
Mahkeme, görüş alınması için dosyayı devlet müftülüğüne gönderdi. Mahkemenin, söz konusu davadaki kararını 11 Nisan'da açıklayacağı belirtildi.

Mısır yasalarına göre, idam dosyaları nihai karara bağlanmadan önce devlet müftülüğüne sevk ediliyor. Ancak müftünün görüşü idamlar konusunda bağlayıcı değil.Müftünün görüşü alındıktan sonra dosya mahkemeye iade ediliyor. Bu aşamanın ardından mahkeme, kararı sonuçlandırıyor. 
Aralarında İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Bedii'nin de bulunduğu 50 İhvan üyesinin yargılandığı ve kamuoyunda "Rabia Operasyonları Birimi" olarak bilinen davada sanıklara, "14 Ağustos'ta Rabiatul Adeviyye gösterilerinin dağıtılması sırasında ülkede kaos çıkarma, polis karakolları, kamu malları, devlet kurumları ve özel kuruluşlar ile kiliselere saldırı planı hazırlama" gibi suçlamalar yöneltiliyor. 

YORUMLAR