30.03.2017 23:12
Merkel: Türkiye sığınmacılar için çok şey yaptı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'nin 3 milyon sığınmacı için çok şey yaptığını söyledi.

Merkel, Avrupa Parlamentosu'nda (AP) en büyük gruba sahip olan Avrupa Halk Partisi'nin Malta’da düzenlenen toplantısında yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği’nde (AB) hatalar yapıldığını belirterek, AB'nin dış sınırlarını ve komşularını yeterince düşünmediğini ifade etti.

GÖRMEZDEN GELDİK

Avrupa'nın, komşusu Suriye konusunda insani sorumluluk taşıdığını vurgulayan Merkel, "Burada insani sorumluluğumuz yok mu diyeceğiz? Bu, Türkiye’nin, Ürdün’ün, Lübnan’ın sorumluluğu mu diyeceğiz? Gerçek şu ki, sığınmacı kamplarının finanse edilmesi konusunu görmezden geldik. Yeterince oraya bakmadık." dedi.

Bundan dolayı acil insani durumun oluştuğunu, bir çok şeyin ihmal edildiğinden ve Almanya'nın insani bir görev olduğu için sığınmacıları kabul ettiğini belirten Merkel, bunun doğru bir karar olduğunu dile getirdi.

TÜRKİYE ÇOK ŞEY YAPTI

Angela Merkel, Türkiye’nin sığınmacılar konusundaki çalışmalarını da överek, "Bu günlerde eleştiride bulunsak da Türkiye, 3 milyon sığınmacı için çok şey yaptı. Avrupa’nın bu konuda Türkiye’yi desteklemesi de doğrudur." ifadesini kullandı.

Almanya’nın ilk galibi ‘Mini Merkel’ Almanya’nın ilk galibi ‘Mini Merkel’ ALMANYA'da bu yıl 'süper seçim' yılı. Pazar günü Saarland eyalet seçimleri yapıldı.

Angela Merkel'den referandum mesajı: Bekleyelim Angela Merkel'den referandum mesajı Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakereleriyle ilgili bir soruya cevap veren Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Referandumu ve diğer şeyleri beklemeliyiz" diye yanıt verdi.

YORUMLAR