25.11.2021 10:47
Meksika'da 14 yeni gizli mezar: Ceset sayısı hesaplanamıyor

Meksika'da yaşayanlar her gün bir başka cesetli güne uyanıyorlar. Köprüye asılı cesetlerin ardından son olarak Sonora eyaletinde 14 gizli mezar bulundu.

Meksika'da bulunan toplu mezarlara yenisi eklendi. Ülkenin kuzeyindeki Sonora eyaletinde 14 yeni gizli mezar bulundu. Eyalet savcılığından yapılan açıklamada, mezarlarda çok sayıda çürümüş ve yanmış ceset kalıntılarıyla bunlara ait kemik parçalarının bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada, Sonora'da bulunan 14 mezardaki ceset sayısının tespit edilemediğine dikkat çekilerek, her mezarda birden fazla cesedin olabileceği belirtildi. Söz konusu mezarların, yakınlarını faili meçhul cinayetlere kurban veren kişilerin gönüllü araştırmaları sonucunda ortaya çıkarıldığı ifade ediliyor.

Sonora, uyuşturucu kartellerinin yoğunlukla faaliyet gösterdiği ve karteller arası hakimiyet mücadelesine sahne olan bir eyalet olarak öne çıkıyor.

ZACATECAS EYALETİNDE ASILI 18 CESET

Meksika'nın Zacatecas eyaltinde bulunan Cuauhtemoc şehrinde geçtiğimiz günlerde köprüye asılı 9 ceset köprünün yakınlarında da 1 ceset bulunmasının ardından toplamda 10 kişinin öldürüldüğü ortaya çıkmıştı. Son olarak ise ülkenin Fresnillo şehrinde farklı noktalarda asılı halde toplam 8 ceset daha bulundu.

TOPLU MEZARDA 65 CESET

Meksika'nın Veracruz eyaltine bağlı Alvaradı kentinde bulunan gizli bir mezarda, geçtiğimiz haftalarda çok sayıda ceset bulunmuştu. Yetkililer, savcılık ve polis eşliğinde mezardan çıkarılan cesetlerin toplamda 65 kişiye ait olduğu bilgisini paylaşmıştı.

Cesetlerin üzerinden kişisel eşyalar, banka kartları, kimlik bilgileri çıkarken kurbanların 2011-2012 yılları arasında çeteler arasındaki hesaplaşma sonucunda öldürüldüğü tahmin ediliyordu.

KUYUDA 20 CESET

Veracruz eyaletine bağlı Omealca kasabasında bir evin yakınlarındaki artezyen kuyusundan 20 ceset çıktı.

Öte yandan federal veriler, Meksika'da bu yılın 9 ayında 25 binden fazla kişinin cinayete kurban gittiğine işaret ediyor.

YORUMLAR