05.07.2014 18:16
Makedonya'da Arasta Camii yeniden açıldı

Makedonya'nın başkenti Üsküp'teki tarihi Arasta Camisi, uzun yıllar sonra yeniden hizmete açıldı.

Çayır Belediye Başkanı İzzet Meciti, Ankara Müftüsü Prof. Dr. Mefail Hızlı, Makedonyalı müftüler, milletvekilleri ve vatandaşlar katıldı. Törende konuşan Recebi, caminin komünizm döneminde çöplerin atıldığı bir yer olduğunu hatırlatarak, "bugün bu kutsal mekanın hayatını yeniden iade ettiklerini" söyledi. Caminin yeniden ibadete açılmasına öncülük eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe de AA muhabirine yaptığı açıklamada, Anadolu ile Balkanlar'ın aynı yönetim altında, aynı medeniyet kültürünü ve güzellikleri paylaştığına dikkat çekti. Bursa ile Balkanlar arasında güçlü köprüler kurulmasını arzuladıklarını söyleyen Altepe, ''Buradaki insanlarımız, kültürümüz ayakta kalsın istiyoruz. Tüm Balkanlar'da refahın gelişmesi, insanların sıkıntılarının kaldırılması bizim en büyük temennimiz'' dedi.
 "Üsküp'ün sureti değişti"


Altepe, ecdat yadigarı topraklarda inşa edilen eserlerin yok olmaması adına, harabe durumundaki tarihi eserleri ilk günkü haline getirebilmek için çalışmalar yaptıklarını belirterek, bu eserlerin yeniden inşasıyla, tadilatıyla Üsküp'ün, Balkanlar'ın suretinin değiştiğini anlattı.

Türk Çarşısı'nın orta yerindeki 600 yıllık Arasta Camisi'nin son 100 yıldır harabe olduğunu ve bu camide 80 yıldır ezan okunmadığını belirten Altepe, son 50 yıldır sadece kapı duvarları ayakta kalan caminin kümes olarak kullanılan bir harabeye dönüştüğünü söyledi. Altepe, ''Bu, bize yakışmıyordu. Ecdadımıza yakışmıyordu. Bursalı ve İstanbullu hayırsever dostlarımızın desteğiyle, bu eseri yeniden ibadete açtık'' diye konuştu.
 Arasta Camisi

15. yüzyılda inşa edilen Arasta Camisi, Yugoslavya döneminde gördüğü zararların ardından 1963 yılındaki büyük Üsküp depreminde yerle bir oldu.

Restorasyon çalışmaları 22 Nisan 2010'da başlayan cami, çalışmanın tamamlanmasının ardından Türk Çarşısı'ndaki küçük ama gözde camilerden biri haline geldi.

Caminin restorasyonu, Bursa Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda, Çayır Belediyesi ve Üsküp Müftülüğü işbirliğince, İstanbul ve Bursa'dan işadamlarının maddi destekleriyle tamamlandı.

YORUMLAR