20.02.2015 12:04
Libya Ulusal Diyalog görüşmeleri askıya alındı

Libya'da, Ulusal Kurtuluş Hükümeti Başbakanı Ömer el-Hasi, Birleşmiş Milletler'in Libya'nın hakkını Mısır'dan alana kadar Libya Ulusal Diyalog görüşmelerinin askıya alındığını duyurdu.

Libya'da, Ulusal Kurtuluş Hükümeti Başbakanı Ömer el-Hasi, Birleşmiş Milletler'in (BM) Libya'nın hakkını Mısır'dan alana kadar Libya Ulusal Diyalog görüşmelerinin askıya alındığını duyurdu. Hasi, Libya televizyonlarında yayınlanan konuşmasında, Mısır ordusunun Libya topraklarına düzenlediği hava saldırılarına değindi. 
"BM, Libya'nın hakkını Mısır'dan alana kadar Libya Ulusal Diyalog görüşmeleri askıya alındı" diyen Hasi, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin, Libya'ya askeri müdahalede bulunulması ve bir tarafı diğer taraflara karşı silahla destekleme çabalarını da eleştirdi.

Hasi, "Mısır'ın uluslararası toplumdan, ülkede daha fazla kan akması ve daha fazla insanın ölmesi için Tobruk hükümetine uygulanan silah ambargosunun kaldırılmasını talep etmeye başlamasından beri akılsız ve dengesiz çabaları açıkça ortaya çıkmıştır" değerlendirmesinde bulundu.
Cezayir'in Libya'ya siyasi müdahalenin dışındaki müdahaleleri reddetmesini ise memnuniyetle karşıladığını belirten Hasi, "Biz, dünyanın her yerinde barışı sağlayan ve insanlar arasında güvenliği yayan herkesi selamlıyoruz. Biz Libya'da bunu unutmayacağız ve iyi niyetlileri her zaman destekliyoruz" dedi.
Libya'da IŞİD'in bulunması konusuna da değinen Hasi, ülkenin orta kesiminde bulunan silahlı grupların, devrik lider Muammer Kaddafi ile öldürülenlerin akrabaları olduğunu ve komşu ülkelerin güvenlik ve istihbarat üyeleri tarafından desteklendiklerini savundu.
Hasi, ismini vermediği komşu ülkelerin güvenlik ve istihbarat üyelerinin, kendi projelerini gerçekleştirmek için Libya'nın orta kesimindeki "basit insanları" istismar ettiklerini dile getirdi.
Libya'daki Mısırlılar ülkemizde kalmaya devam ederse onlar bize emanettir
"Mısırlılar ülkemizde kalmaya devam ederse onlar bize emanettir" diyen Hasi, ancak hükümetin Mısırlıları istihbarat cihazlarının işleyeceği entrikalardan koruyamayacağı için onların ülkeyi terk etmelerinin zorunlu olduğunu kaydetti.
Libya'da kaçırılan Mısırlı 21 Kıpti'nin, IŞİD militanları tarafından öldürüldüğüne dair görüntüler 15 Şubat'ta yayınlanmıştı. Olayın ardından 7 gün yas ilan eden Mısır, "Libya'daki IŞİD hedeflerine" hava saldırısı düzenlediğini bildirmişti.

YORUMLAR