20.09.2021 15:09
La Parma Yanardağı 100'den fazla evi küle çevirdi

İspanya'da bulunan Kanarya Adaları'nın en büyük beşinci adası La Palma'da faaliyete geçen yanardağ 100'den fazla evi küle çevirdi.

Atlas Okyanusu'nda bulunan İspanya'da bağlı Kanarya Adaları'nın en büyük beşinci adası La Palma'da faaliyete geçen yanardağ, bölgedekilere korku saçtı. La Palma'nın gündeyinde yer alan Cumbre Vieja Milli parkında yerel saatle 15.12'de patlayan yanardağ, hala sönmedi ve lav püskürtmeye devam ediyor.

6 metre yüksekliğe ulaşan lavlar, saatte 700 metre hızla sahile doğru ilerlerken yerel yetkililer, yanardağdan çıkan lavların 100'den fazla evi küle çevirdiğini söyledi. La Palma Adası'nda 5 binden fazla vatandaş, tahliye edilirken patlama ve lavlar nedeniyle herhangi bir can kaybı yaşanmadığı açıklandı.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez de Pazar gecesi bölgeye giderek acil durum planı toplantısına katıldı. Pedro Sanchez, açıklamasında La Palma Adası halkını sakin olmaya davet ederken, İspanya hükümetinin yaşanan felaketin üstesinden gelmek için tüm imkanlara sahip olduğunu ve meydana gelecek tüm maddi kayıpları telafi edeceklerini söyledi.

Kanarya Adaları Volkanik Riskleri Önleme İdaresinden (Pevolca) tarafından yapılan açıklamada, La Palma Adasında oluşan iki ayrı çatlak ve 8 yanardağ ağzından lavların çıkmaya devam ettiği kaydedildi. Açıklamada, Bölgede lav akıntısının uzun süre devam edebileceği ve yeni çatlaklar oluşabileceği belirtildi.

Kaynak : İHA
YORUMLAR