28.01.2015 09:07
Kosova savaş alanına döndü, 110 yaralı

Trepçe madenlerinin devlet idaresine geçmesini ve evlatlarını kaybeden Kosovalı annelere hakaret eden Sırp Bakan Aleksandar Jablanoviç’in görevinden istifasını talep eden binlerce kişi başkent Priştine’de toplandı. Çıkan çatışmada 52’si polis olmak üzere 110 kişi yaralandı.

 Trepçe madenlerinin devlet idaresine geçmesini ve evlatlarını kaybeden Kosovalı annelere hakaret eden Sırp Bakan Aleksandar Jablanoviç’in görevinden istifasını talep eden binlerce kişi başkent Priştine’de toplandı.  Çıkan çatışmada 52’si polis olmak üzere 110 kişi yaralandı. Kosova Emniyet Genel Müdürü Shpen Maxhuni, başkent Priştine'de bugün düzenlenen protestoda çıkan olaylarda ikisi ağır 56 polisin yaralandığını, 31 göstericinin gözaltına alındığını söyledi. Maxhuni, Kosova Başsavcısı Syle Hoxha ile düzenlediği ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, protestoların bilançosu hakkında bilgi verdi.
Polisin olaylarda plastik mermi kullandığını ifade eden Maxhuni, gözaltıların devam ettiğini belirtti. Bu arada, Kosova Başbakanı İsa Mustafa da Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Haşim Taçi ile düzenlediği ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, bugünkü protestoların "hükümeti yıkmak amacıyla" düzenlendiğini öne sürdü. Protestonun Kosova kanunlarına, Anayasına ve mevcut düzene zarar verdiğini söyleyen Mustafa, protesto esnasında kamu kurumlarına, vatandaşlara, polise ve özel mal varlıklarına zarar verilmesini kınadığını ifade etti. Mustafa, protestonun "siyasi motifli" olduğunu savunurken, bugünkü olayların Kosova'ya büyük zarar verdiğini vurguladı.Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Haşim Taçi de "vatandaşların protesto hakkının bulunduğunu ancak şiddetin kabul edilemez olduğunu" ifade etti.

Olay
Ülkenin kuzeyindeki Mitrovitsa kenti yakınlarında bulunan "Trepça" firmasına ait madenin kamulaştırılmasını ve Sırp kökenli Topluluklar ve Geri Dönüş Bakanı Aleksandar Yablanoviç'in görevden alınmasını talep eden çok sayıda vatandaş, öğle saatlerinde şehir merkezinde toplandı. Kendin Karar Al (Vetevendosje) Hareketi'nin organize ettiği ve bazı muhalefet partilerinin de destek verdiği protestoda polisle eylemciler arasında arbede yaşandı. Kendisine taş ve diğer sert cisimlerle saldıran eylemcilere, polis göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su ile karşılık verdi. Yaşanan olayların ardından, protestonun sürdüğü alana çok sayıda ambulans geldi. Kosova Klinik Merkezi Sözcüsü Shepend Fazliu, yaptığı açıklamada, çıkan olaylarda 30 kişiye tıbbi müdahalede bulunulduğunu söyledi. Fazliu, yetkililerden tıbbi müdahale talebinde bulunanların kaçının polis kaçının sivil olduğu konusunda herhangi bir açıklama yapmadı. Kosova polisi, özellikle cumartesi günü düzenlenen eylemde camları kırılan hükümet binası etrafından geniş güvenlik önlemleri aldı. Priştine'de Cumartesi günü düzenlenen protestoda da arbede yaşanmış, çıkan olaylarda 19'u polis 23 kişi yaralanmıştı.
Priştine Belediye Başkanı da protestoya katıldı
Bu arada, eylemcilerin arasında bulunan Priştine Belediye Başkanı Shpend Ahmeti'nin de polis tarafından gözaltına alındığı ancak daha sonra serbest bırakıldığı öğrenildi. Ahmeti, serbest kaldıktan sonra AA muhabirine yaptığı açıklamada, protestoda güvenliği sağlayan üst düzey bir emniyet mensubunun kendisine "seninle işim var" diyerek gözaltına aldığını ileri sürdü. Ahmeti, "Görünen o ki beni tutuklaması yönünde emir almıştı. Yanıma gelerek, 'Başkanım, seninle işim var' dedi. Kolumu kıvırırken 'Tutuklusun' dedi. Nedenini sorduğumda ise bunu daha sonra açıklayacağını söyledi. Beni karakola götürdüler. Daha sonra Priştine Polis Şefi geldi ve beni işaret ederek 'O tutuklanamaz' dedi" şeklinde konuştu. Ahmeti ayrıca, bugün sıradan bir vatandaş olarak protestoya katıldığını sözlerine ekledi.
Kosova Cumhurbaşkanı'ndan açıklama
Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga, başkent Priştine'deki protestoya ilişkin, "Sokaklardaki şiddet ve kaotik sahneler kabul edilemez" ifadesini kullandı. Yahyaga, yayımladığı yazılı açıklamada, kentteki sokaklarda ve meydanlarda yeniden düzenin sağlanması ve barış çağrısında bulundu. Açıklamada, "Hala Priştine sokaklarında olan göstericileri, barışçıl bir şekilde dağılmaya ve vatandaşların güvenliğinden, ülkedeki düzenin korunmasından sorumlu Kosova polisi ile çatışmaya son vermeye çağırıyorum. Onlar bizim polisimiz" ifadesi yer aldı. İktidar ve muhalefet partilerine "yeniden diyalog kurma" çağrısında bulunan Yahyaga, sorunların çözülüp sokaklardaki şiddetin sona ermesi için ortak bir dil bulunması gerektiğine işaret etti. Sokaklardaki şiddet ve kaotik sahnelerin "kabul edilemez" olduğunu belirten Yahyaga, Kosova'daki bu son gelişmelerin kurumsal bir çözüm ve diyalog dili ile birlikte çözülebileceğini ifade etti. Bu arada, Kosova hükümeti de yaptığı yazılı açıklamada, vatandaşların protesto hakkına saygı gösterildiğini ancak ülkeye, devlet kurumlarına, kamu ve özel mal varlıklarına zarar verilmesine hoşgörülü davranılamayacağı bildirildi. Açıklamada ayrıca, protestolar esnasında polise yapılan saldırıların da hükümet tarafından kınandığı ifade edildi.

YORUMLAR