01.10.2014 12:44
Kobani'de çatışmalar şiddetlendi! IŞİD tanklarla ilçeyi kuşattı

IŞİD'in Kobani'ye yönelik saldırıları bugün şiddetlendi. IŞİD tanklarla ilçeyi kuşattı. Düşen top mermileri sonrası dumanlar yükseldiği görüldü.

Kobani'yi kuşatan IŞİD ile YPG arasındaki çatışmalar şiddetlendi. Gece boyu silah sesleri yükseldi.  IŞİD militanları ilçeyi üç ayrı noktadan tank ve ağır silahlarla kuşattı.Ablukaya alınan kent merkezi havan ve tank atışlarıyla vuruluyor. Kobani'den dumanların yükseldiği görüldü. Yaşanan bu anlar ise kameralara yansıdı.  IŞİD'in daha önce Kobani'ye 5 kilometre yaklaştığı duyurulmuştu. Mesafenin 4 km'ye indiği belirtiliyor.
DIŞ MAHALLELERE KADAR İLERLEDİ

Al Jazeera'nin haberine göre Kobani merkezinin dış mahallerine kadar ilerledi.Kobani'de bulunan bir aktivist IŞİD'in Kobani'ye çok yaklaştığını ve kentin geceden beri top atışlarıyla vurulduğunu söyledi. Kobani kent merkezinde bulunan sivillerin büyük bir çoğunluğu Türkiye'ye geçse de kent merkezinde birkaç yüz sivil kalmış durumda.
YPG DIŞ MAHALLELERE ÇEKİLMİŞTİ
Pazartesi gecesi yaşanan yoğun çatışmaların ardından YPG güçleri Kobani'nin dış mahallelerine çekilmişti.
IŞİD güçleri, Kobani'yi çevreleyen Mazraat Amud, Cakur, Kir Muman, Mamayt, Karruf, Edikoye, Termik, Kazıka, Halice, Mızır Davut, Kikan, Alişar, Şaran, Cuma Ali, Tilecib ve Kabacik köylerini elinde tutuyor.
Kobani'ye güneyde ağırlıklı olmak üzere üç koldan havan atışlarını  sürdüren terör örgütü IŞİD'e kentteki milislerin de yoğun şekilde karşılık  verildiği gözlendi. Çatışmalar sırasında IŞİD militanları bir tankla Kobani'ye  top atışı yaparak, tekrar en yakın mevziye kaçtı.
IŞİD'ÇİLER TEPELERE GİZLENİYOR
AA'nın haberine göre Kobani'ye bağlı Şiftek köyü Zorafa mevkisindeki çatışmaların da  şiddetinin önceki günlere göre arttığı gözlendi. Bazı IŞİD mensuplarının Kobani'nin içinden geçen demiryolu çevresinde  ve tepelerdeki mevzilerde gizlendikleri görüldü. Yüksek tepelere ve evlerine çıkan kimi vatandaşlar ise sınırın  karşısındaki gelişmeleri izliyor. Çıplak gözle de izlenebilen Türkiye sınırına  yaklaşık 300 metre mesafedeki çatışmaları bazı mahalle sakinleri cep  telefonlarıyla kaydediyor.
TÜRK ASKERİ ALARMDA
Bu arada Yumurtalık bölgesindeki askeri alanda hareketlilik yaşandı. Sınır hattının gözetlendiği kulelere çıkan askeri yetkililer, inceleme yaparken, sivil araçlarla askeri birliklerin taşındığı görüldü. 

YORUMLAR