24.05.2015 11:18
Koalisyon güçlerinden Husilere hava saldırısı

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, Hudeyde vilayetinde Husilere ait hedeflere 10'dan fazla hava saldırısı düzenledi.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, koalisyon güçlerine ait uçaklar Hudeyde vilayetine bağlı Bajil ilçesinde, Husilerin kontrolündeki 10. Tugay ve Careş askeri kampıyla, Husiler tarafından karargah olarak kullanıldığı belirtilen Cebel eş-Şerif kalesine 10'dan fazla hava saldırısı düzenledi.
Öte yandan yerel kaynaklar, Husiler ve  Ali Abdullah Salih yanlısı silahlı güçlerin Taiz kentindeki bazı mahallelere düzenlediği füze saldırısında sivil kayıpların meydana geldiğini bildirdi. Saldırılarda ölen ve yaralananların sayısına ilişkin henüz bilgi alınamadı.

Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçlerinin ilan ettiği 5 günlük ateşkes, 17 Mayıs'ta sona ermişti.
Husilerin Yemen'deki ilerleyişini durdurmak için Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, 26 Mart'ta "Kararlılık Fırtınası" adı verilen hava harekatı başlatmıştı. Yemen'de Hadi yönetiminin müdahale çağrısı üzerine başlatılan operasyonun 21 Nisan'da sona erdiği açıklanmış ve Yemen halkı için artık "Umuda Dönüş" operasyonunun başladığı bildirilmişti.

YORUMLAR