01.04.2015 18:37
Kıbrıs gazileri adada buluştu

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Gazilerin Kıbrıs Buluşması" kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı organizasyonuyla Türkiye'den adaya gelen Kıbrıs gazilerini ve bakanlık heyetini kabul etti.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, "Gazilerin Kıbrıs Buluşması" kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı organizasyonuyla Türkiye'den adaya gelen Kıbrıs gazilerini ve bakanlık heyetini kabul etti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı heyeti ve gazilerle Girne'deki Kaşgar Court Otel'de görüştü. Kabulde KKTC Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ebubekir Şahin, Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi Başkanı Gamze Ayrım, bazı milletvekilleri de yer aldı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, burada yaptığı konuşmada, Aile ve Sosyal Bakanlığı’na gazileri Kıbrıs’ta bir araya getirmelerinden dolayı teşekkür etti. Kıbrıs Barış Harekatı'nın üzerinden 40 yıldan fazla geçmesine rağmen o günlerin belleklerinde yer aldığını söyleyen Eroğlu, harekat esnasında hastanede doktor olarak görev yaptığını anlattı.

Savaşın ne olduğunu çok yakından gördüğüne işaret eden Eroğlu, "Savaş mecbur olmadan yapılmaz. Kıbrıs’taki barış harekatları da bir mecburiyet sonrası gerçekleşmiştir. Yunan cuntasının bir darbeyle Kıbrıs’ı bir yönetime bağlama ve Kıbrıs Türk'ünü toplu mezarlara gömme çalışmaları sonucunda Türkiye’nin garantörlükten doğan hakkını kullanmasıyla barış harekatı gerçekleşmiştir" dedi.

Gazilerin 41 sene sonra savaştığı yerleri görmesinin kendileri için çok önemli olduğunu ifade eden Eroğlu, şöyle devam etti:

"Barış harekatı bize bir devlet kazandırmıştır" diyen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs’ta uzun yıllardan beri devam eden müzakerelerde de bir anlaşma olur düşüncesiyle masada KKTC'nin varlığını devam ettirmeye çalıştıklarını kaydetti.

Eroğlu, adada ortaya çıkan anlaşmaların Rumlar tarafından reddedildiğini belirterek, "Adada bir anlaşma olabilir anlayışını hala sürdürüyoruz. Bugüne kadar BM tarafından hazırlanan anlaşma planları Rumlar tarafında reddedilmiştir. Bu son şans. Bu son oyunu iyi oynamak ve Kıbrıs’ta kalıcılığına inanacağımız bir anlaşmayı gerçekleştirmek için uğraşmalıyız" diye konuştu.

Aile ve Sosyal  Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ebubekir Şahin ise Kıbrıs’ta bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam'ın selamlarını getirdiğini söyledi. Türkiye’nin 81 ilinden gelen gazilerin program çerçevesinde Kıbrıs’ta buluştuklarını söyleyen Şahin, Cumhurbaşkanı Eroğlu'na programa katılmasından dolayı teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs gazileri ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

YORUMLAR