21.11.2015 02:31
Kanada 25 bin mülteci için tarihi açıkladı

Kanada'nın yılbaşına kadar alacağını açıkladığı 25 bin Suriyeli mültecinin ilk kafilesi 1 Aralık itibariyle ülkeye giriş yapacak.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun, seçim kampanyasında vaadettiği, 'yılbaşına kadar 25.000 Suriyeli mülteci alma' sözü, 1 Aralık'tan itibaren yerine getirilmeye başlanacak.

Kanada Sağlık Bakanı Jane Philpott başkanlığında kurulan Mülteci Komitesi, ilk kafilenin 1 Aralık'ta Kanada'da olmasını kararlaştırdı. Buna göre, 1 Aralık tarihinden itibaren, günde 900 sığınmacı Toronto ve Montreal Havaalanlarına gelmeye başlayacak.

Hükümetin, "Suriyeli Sığınmacı Operasyonu" adını verdiği mülteci transferi, Lübnan, Ürdün ve Türkiye'den gerçekleştirilecek. Birleşmiş Milletler'e bağlı kuruluşlar, Kanada Sınır Güvenliği Ajansı, Kanada Gizli Servisi ve diğer görevlilerce biyometrik verileri alınan mültecilerden her hafta 6.300'ü Kanada'ya getirilecek. Böylece yılbaşına kadar 25.000 Suriyeli sığınmacının Kanada'ya intikalinin tamamlanması hedefleniyor.

İlk aşmada askeri üslere yerleştirilecekler

Kanada'ya, askeri ve sivil uçaklarla taşınacak olan mülteciler, ilk aşamada Ontario ve Quebec eyaletlerindeki askeri üslere yerleştirilecekler. Burada güvenlik taraması ile sağlık kontrolünden geçirilecek sığınmacılara oturma izinleri verilecek. Hükümet elemanları işlemlerin hızla tamamlanabilmesi için resmi tatil, haftasonu ve mesai saatleri dışında da çalışacaklar.

Öte yandan ülkeye gelişleri tamamlanan sığınmacıların barınma sorunu için çalışmalarda sürüyor. Toronto, Montreal, Hamilton, Calgary, Vancouver başta olmak üzere birçok şehirde, camiler, kiliseler, yardım kuruluşları ve bazı STK'lar, sığınmacılara ev bulmak için kampanyalar başlattılar. Aynı kuruluşlar, halka yaptıkları duyurularda evlerinin boş odalarını ve kullanılabilecek durumdaki fazla ev eşyalarını sığınmacılarla paylaşmaları çağrısında bulunuyorlar. Eyalet hükümetleri ve yardım kuruluşları, Arapça, Kürtçe ve Türkçe bilen Kanadalılardan, gönüllü tercümanlık yapmalarını da istiyor.

6 yıl için 1.2 milyar dolar harcanacak

Bu arada federal hükümetin, 25.000 Suriyeli sığınmacı için önümüzdeki 6 yıl boyunca 1.2 milyar dolar harcama yapmayı öngürdüğü açıklandı. "Suriye Mülteci Krizi'ne Cevap" başlığı ile hazırlanan rapora göre, Kanada Hükümeti 2021 yılına kadar 1.2 milyar dolar harcama yapacak.

Rapora göre bu rakamın 876.7 milyon dolarlık kısmı, bugünden 2016 yılı sonuna kadar harcanmış olacak. Uzmanlar, bu rakamların öngörülen süre içerisinde değişikliğe uğramasının kuvvetle muhtemel olduğu görüşünü savunuyor.

Kaynak : AA
YORUMLAR