25.11.2015 04:58
İtalya'dan teröre karşı kültür hamlesi

Renzi hükümeti terörle mücadele kapsamında güvenliğe olduğu kadar kültüre de pay ayıracak.

 İtalya Başbakanı Matteo Renzi, terörle mücadeleyi sadece güvenlik bazında değil kültürel boyutta da yapacaklarını ve bütçelerinde buna göre pay ayıracaklarını açıkladı.İtalya Başbakanı, terörle mücadeleye yönelik aldıkları yeni kararları, Avrupa Birliği'nin 1957'de temellerinin atıldığı daha sonra 2004'te Türkiye'nin de katıldığı Avrupa Anayasası'nın imza törenine ev sahipliği yapan Roma'nın ünlü Capitolini Müzesi'nin Orazi ve Curiazi salonunda duyurdu.

Ülkesinin terörle mücadelesinin güvenlik ve eğitim-kültür başlıkları olmak üzere iki temelde yürüyeceğini kaydeden Renzi, ulusal bazdaki planlarında 2017'ye kadar gelir vergisi (IRES) gelirlerini önemli bir kısmını güvenlik ve kültürel yatırımlarına ayıracaklarını söyledi. Teröre gerekli cevabın sadece güvenlik bazında olamayacağını dile getiren Başbakan Renzi, Avrupa'nın içinden gelen terörün, yaşam biçimlerini değiştirmek istediğini kaydetti. Renzi, bu nedenle teröre karşı ayıracakları 2 milyar avroluk bütçe payının yarısını da eğitim ile kültürel alanda teşvik ve yatırımlara yönelteceklerini vurguladı.

İçinde bulundukları salonda, Avrupa Birliği'nin temellerinin 58 yıl önce atıldığını anımsatan Renzi, "Avrupa'nın doğum belgesi burada imzalandı. O nedenle burası, Avrupa'nın yeniden canlanmasını istememiz için doğru yer" dedi.

Matteo Renzi, ülkesinin Paris'teki terör saldırılarının ardından pozisyonunu değiştirmeyeceğini, daha önce belirlediği önceliklerinin Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki krizler çerçevesinde bir kez doğrulandığını da söyledi.

Dünyanın pek çok yerinden genç insanın Avrupa'yı fırsatlar yeri olarak gördüğünü belirten Renzi, "Benim çocuklarım da herhangi bir korku olmadan özgür insan olabilmeli. Bence Avrupa budur. Çocuklarımıza korku olmadan özgür olabilmeyi vermektir. Bizim babalarımız, atalarımız bunu yapmak istedi. Avrupa vizyoner atalarımız sayesinde bu şekilde doğdu. Bu İtalya'nın teklifi" diye konuştu.

Renzi, uluslararası boyutta da olabildiğince stratejik vizyonla geniş koalisyonları desteklediklerini ifade ederken, "Terörü, aşırıcılığı, fanatizmi yenmek üzere ABD öncülüğünde oluşturulan geniş koalisyon hayati önem arz etmekte" ifadesini kullandı.

Kaynak : AA
YORUMLAR