10.06.2021 21:30
İstihbarat kurumları WhatsApp yazışmalarını okuyabilecek

Almanya'da özel hayatın gizliliğiyle ilgili tartışmaya yol açacak bir yasa kabul edildi. Buna göre; Alman istihbarat kurumları, WhatsApp ve benzeri mesajlaşma uygulamalarındaki yazışmaları takip edebilecek.

Almanya'da istihbarat kurumlarına WhatsApp ve benzeri uygulamalardan yapılan şifreli yazışmaları okuma imkanı veren yasa tasarısı Federal Meclis’ten geçti.

Hükümetin hazırladığı ve daha önce Bakanlar Kurulu'ndan geçen tasarı 280'e karşı 355 oyla kabul edildi, 4 milletvekili çekimser kaldı.

ALMAN İSTİHBARATINA WHATSAPP'I İZLEME İMKANI

Böylelikle özellikle ülkenin iç istihbarat servisi Alman Anayasayı Koruma Teşkilatına (BfV) WhatsApp ve benzeri uygulamaları izleme imkanı verilecek ve BfV’nin kişileri takip etmesinin önündeki engeller kalkacak.

Alman hükümeti bu yasayla özellikle aşırı sağla mücadelede BfV ile Askeri İstihbarat Servisi (MAD) arasındaki iletişimi iyileştirmeyi de hedefliyor.

Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Uli Grötsch, Federal Meclis'te yaptığı konuşmada yasayı savunarak, "Teröristler ve aşırılık yanlıları artık birbirleriyle telefonda konuşmuyor, kısa mesajları da yazmıyorlar. Bunların yerine mesajlaşma servisleri aracılığıyla şifreli biçimde iletişim kuruyorlar." ifadesini kullandı.

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Milletvekili Michael Brand da saldırıya uğrayan bir hukuk devletinin uygun şekilde ve kararlılıkla kendini savunması gerektiğini belirtti.

Muhalefet partileri ise yasayı vatandaşların haklarına müdahale olarak değerlendirdi.

Sol Parti Milletvekili Andre Hahn, yasanın Anayasa'ya aykırı olduğunu belirtirken, Yeşillerden Konstantin von Notz, bu şekilde hiçbir saldırının engellenmeyeceğini savundu.

WhatsApp'ta kayıt tehlikesi WhatsApp'ta kayıt tehlikesi Yeni güncellemeyi kabul eden kullanıcıları büyük risk bekliyor. Cumhurbaşkanı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, WhatsApp'ın yeni gizlilik güncellemesini kabul eden kullanıcılara "Kişisel verileriniz sunuculardan silinmeyebilir." uyarısında bulundu.

Bilgisayardan WhatsApp Web'i Kullananlara Önemli Uyarı Bilgisayardan WhatsApp Web'i Kullananlara Önemli Uyarı Her geçen gün yenilikleri tüm kullanıcılarını hem şaşırtıp hem kızdıran dünyanın en yaygın mesajlaşma uygulamalarından biri olan WhatsApp, bilgisayarlardan WhatsApp Web erişim sağladığında önemli bir yeniliği daha hayata geçiriyor...

Whatsapp konuşmalarınız ileride karşınıza çıkabilir Whatsapp konuşmalarınız ileride karşınıza çıkabilir ​Türkiye’de geniş bir kitle tarafından kullanılan Whatsapp’ın günlerdir kullanıcılarına gönderdiği gizlilik sözleşmesi tartışılırken, hukukçulardan o karara yorum geldi.

YORUMLAR