31.07.2014 10:57
İsrail'i 'terörist devlet' ilan etti

Bolivya, İsrail'i resmi olarak "terörist devlet" ilan etti.

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, Gazze'ye yönelik saldırıları nedeniyle İsrail'i "terörist devlet" olarak nitelendirdi ve saldırıları protesto etmek amacıyla iki ülke arasında uzun süreli vize muafiyeti anlaşmasını iptal etti.
Bolivya'nın El Deber haber sitesine göre, Morales, Bolivya hükümetinin, bundan böyle İsrailli ziyaretçilerden Güney Amerika ülkesine girebilmeleri için vize talep edeceğini açıkladı.

Morales, "İsrail'i terörist devlet ilan ediyoruz" derken, İsrail'in askeri operasyonunun, "bu ülkenin, uluslararası toplumun barışçıl ve uyumlu biçimde var olmasını sağlayan yaşama saygının ilkelerinin garantörlerinden biri olmadığı anlamına geldiğini" söyledi.Bolivya Devlet Başkanı Morales, ay başında BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'ne, İsrail'e "insanlığa karşı suç işlemekten" dava açması için talepte bulunmuştu.İsrail ile Bolivya arasındaki diplomatik ilişkiler, İsrail'in Gazze'ye bundan önce düzenlediği büyük operasyon sırasında 2009 yılında kopmuştu. O dönemde Morales, İsrail'in operasyonlarını, "soykırım" olarak nitelendirmişti.İki ülke arasındaki vize muafiyeti anlaşması, 1972 yılı Ağustos ayında Bolivya'da diktatörlük yönetimi olduğu sırada imzalanmıştı.Latin Amerika ülkeleri El Salvador, Peru ve Şili, dün eşzamanlı olarak Tel Aviv'de bulunan büyükelçilerini geri çağırma kararı aldıklarını açıklamışlardı. İsrail, Latin ülkelerinin bu kararını "derin hayal kırıklığı" olarak nitelendirmişti.

YORUMLAR