25.05.2015 17:25
İsrail'den Filistin Meclis Başkanı'na hapis

İsrail'deki bir askeri mahkemenin, Filistin Meclis Başkanı Aziz Duveyk'e 12 ay hapis ve 6 bin şekel (bin 500 dolar) para cezası verdiği bildirildi.

Ahrar Esir İşleri Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, "Batı Şeria'da bir etkinlikte yaptığı konuşma dolayısıyla Aziz Duveyk'i yargılayan işgalciler, Duveyk'in yargılanması için 14 duruşma yaptı. Ofer Askeri Mahkemesi, Duveyk'i 12 ay hapis ve 6 bin şekel para cezasına çarptırdı" denildi.
Kararın kınandığı açıklamada, başta Duveyk olmak üzere İsrail hapishanelerinde kalan Filistinli parlamenterlerin serbest bırakılması çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, "İşgalciler, 2006 yılında Hamas'ın kazandığı seçimlerin ardından kasıtlı olarak Filistin Yasama Meclisi milletvekillerini hedef alıyor, Filistin halkına karşı görevlerini yerine getirmelerine engel oluyor" ifadeleri kullanıldı.
Filistin Meclis Başkanı Aziz Duveyk, geçen yıl 12 Haziran'da Batı Şeria'da 3 Yahudi yerleşimcinin kaybolması ve akabinde ölü bulunmasının ardından İsrail askerlerinin başlattığı geniş kapsamlı operasyonlar sırasında gözaltına alınmıştı.
Sağlık sorunları olan Duveyk, daha önce de birkaç kez İsrail güçleri tarafından gözaltına alınmıştı.

YORUMLAR