04.05.2015 00:18
İsrail'de ortalık karıştı, göstericiler polisle çatıştı

İsrail'deki Etiyopya asıllı Yahudilere karşı "ırkçı uygulamaları" protesto eden binlerce kişi, başkent Tel Aviv'de polisle çatıştı.

Etiyopya asıllı bir İsrail askerinin, polis tarafından dövülme videosunun ortaya çıkmasının ardından ülkede tansiyon düşmüyor. Kendilerine yönelik ırkçı uygulamaları protesto eden binlerce Etiyopya Yahudisi, perşembe akşamı Kudüs'te düzenledikleri eylemin ardından, bugün öğleden sonra da Tel Aviv'deki Azrieli Kulesi önünde gösteri yaptı. Slogan atarak hükümet binalarının olduğu Ayalon yoluna kadar yürüyen kalabalık, "şiddete bulaşan polisler hapsedilmeli" çağrısında bulundu.

''ARTIK SÖZ DEĞİL EYLEM İSTİYORUZ''

İsrail vatandaşı Etiyopya asıllı Yahudiler, şehirdeki bazı ana yolları trafiğe kapatarak, "siyah değil, beyaz değil, hepimiz insanız", "Irkçılığa ve ayrımcılığa hayır" ve ""Artık söz değil eylem istiyoruz" şeklinde slogan attı. Bazı İsrailli aktivistler de eyleme destek verdi.

Göstericilerin, polis şiddetini ve kelepçeli tutuklamaları simgelemek üzere ellerini başlarının üzerinde çapraz şekilde bağladığı gözlendi.

10'DAN FAZLA GÖSTERİCİ YARALANDI

İsrail polisi, Tel Aviv'in merkezi caddelerinden Ayalon yolunun açılmaması halinde göstericileri zor kullanarak dağıtacağını duyurmasının ardından protestocular Rabin Meydanı'na yürüdü. Bu esnada Azrieli Kulesi yakınlarında polisle göstericiler arasında arbede yaşandı.

Rabin Meydanı'da toplanmayı başaran kalabalığa ise polis biber gazı ve ses bombaları ile müdahale etti. Çıkan olaylarda 10'dan fazla gösterici yaralanırken, 2 kişinin de gözaltına alındığı bildirildi.

POLİS AKTİVİSTLERİ SUÇLADI

Tel Aviv sokaklarında gerginlik sürüyor. Görgü tanıkları, polisin eyleme destek veren bazı aktivistleri, "kalabalığı gösteriye son vermemek" yönünde kışkırtmakla suçladığını belirtti.

Kudüs'te perşembe akşamı ırkçılık karşıtı protesto düzenleyen binlerce Etiyopyalı Yahudiye, İsrail güçleri ses bombası, göz yaşartıcı gaz ve TOMA'larla müdahale etmişti. Protestocuların taş ve pet şişelerle karşılık vermesi üzerine 2 polis ve 12 gösterici yaralanmıştı

'AYRIMCILIĞA MARUZ KALMAKTAN BIKTILAR'

Öte yandan gösteriye İsrail meclisindeki Birleşik Arap Listesi Başkanı Eymen Avde, Siyonist Birlik milletvekili Stav Shaffir, Etiyopya asıllı ilk kadın milletvekili olan Pnina Tamano-Shata ve bazı diğer siyasetçiler de katıldı.

Tamano-Shata, İsrail'in Kanal 2 televizyonuna yaptığı açıklamada, İsrail'de yetişen genç Etiyopyalı kuşağın haklı olarak eşit imkanlar talep ettiğini söyledi. Tamano-Shata, "(Etiyopya asıllı Yahudiler) genç yaşlardan itibaren ayrımcılığa maruz kalmaktan bıktılar" ifadesini kullandı.

ARAP MİLLETVEKİLLERİNDEN EYLEME DESTEK

Arap Listesi Başkanı Avde de cuma günü Facebook hesabından yaptığı açıklamada, "Arap bir İsrail vatandaşı olarak, gözünü ırkçılık bürümüş bir polisin karşısına çıkıp gösteri yapmanın nasıl bir duygu olduğuna yabancı değilim. Etiyopyalı gençler protesto düzenlerken polis saldırmaya, gaz atmaya ve tutuklamaya başlayınca ne hissettiklerini hayal edebiliyorum. Hiçbir ayrımcılığın olmadığı, eşit ve demokratik bir toplum hem bizim hem de sizin ortak mücadelenizdir" değerlendirmesinde bulundu.

'HEP BİRLİKTE GÖSTERİ' ÇAĞRISI

Bir diğer İsrailli Arap milletvekili olan Basil Gattas da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Irkçı polise karşı hep birlikte gösteri yapma" çağrısında bulunmuştu. Öte andan İsrail Başbakanı Binyamim Netanyahu'nun yarın Etiyopya Yahudi toplumu temsilcileri ve polis şiddetine maruz kalan Etiyopya asıllı İsrail askeri Damas Pakada ile görüşeceği öğrenildi.

NETANYAHU'NUN EVİNE YÜRÜMÜŞLERDİ

Polisin ırkçı uygulamalarını protesto eden binlerce Etiyopyalı Yahudi, Perşembe günü Doğu Kudüs'teki İsrail Emniyet Müdürlüğü önünde toplanmalarının ardından sloganlar eşliğinde Batı Kudüs'e doğru yürüyüşe geçerek, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun evine gitmek istemişti.

Kaynak : AA
YORUMLAR