21.07.2014 19:18
İsrail uyarı vermeden vurmaya başladı

İsrail'in, son saldırılarında ihtarda bulunmadığı belirtildi.

Yerleşim birimlerini kasıtlı hedef alan ancak vuracağı noktalardaki aileleri bölgeyi boşaltmaları yönünde uyaran İsrail'in, son saldırılarında ihtarda bulunmadığı belirtildi. AA muhabirine konuşan Filistinliler, İsrail'in daha önce bombalayacağı bölgelerdeki ev sahiplerini arayarak, binalarını boşaltmalarını istediğini ve kısa bir süre sonra bölgeyi bombaladığını anlattı. Ancak son 3 gündür düzenlenen saldırılarda böyle bir uyarının dahi yapılmadığını aktaran Filistinliler, sivil yerleşim birimlerinin kasıtlı olarak hedef alındığı saldırılarda, çoğunlukla aynı ailelerden kişilerin yaşamını yitirdiğini dile getirdi. İsrail'in, hedef aldığı evlerin direniş gruplarının mensuplarına ait olduğunu iddia ettiğini aktaran Filistinliler, ancak bunun doğru olmadığını kaydetti. Saldırıların başladığı günden bu yana 30'dan fazla ailenin hedef alındığını belirten insan hakları örgütleri de İsrail'in bu iddiasını doğrulamıyor.


"Uluslararası mahkemede yargılamayı gerektirecek hak ihlali"

Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da faaliyet gösteren İsviçre merkezli Avrupa-Akdeniz Gözlemevi Müdürü Rami Abdu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hiç bir ihtarda bulunmadan yerleşim birimlerinin bombalanmasının evrensel insan hakları kurallarına aykırı olduğunu vurguladı.

İsrail'in kasıtlı olarak sivilleri hedef aldığını ifade eden Abdu, "Sivilleri öldürmek suçtur. Ailelerin uyarılmadan evlerinin bombalanması İsrail'in uluslararası mahkemede yargılanmasını gerektirecek açık bir hak ihlalidir" dedi.

"Koruyucu Hat" adı altında 7 Temmuz'da Gazze’ye havadan saldırı başlatan İsrail ordusu, 17 Temmuz Perşembe akşamı da karadan saldırıya geçmişti. İsrail’in genellikle sivil yerleşim birimlerini hedef aldığı saldırılarda, şu ana kadar 509 Filistinlinin öldüğü, 3 bin 150 kişinin yaralandığı belirtilmişti. Saldırılarda bin 100 evin yıkıldığı, 18 bin 300 civarında konutun da hasar gördüğü kaydedilmişti.

YORUMLAR