27.12.2015 13:55
İran'dan Türkiye-Rusya açıklaması

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, 'Türkiye-Rusya arasında yaşanan gerilimin düşürülmesi için ne gerekiyorsa yapılmalı' dedi.

Ali Ekber Velayeti, Türkiye-Rusya arasında yaşanan gerilimin tırmanmasının başta Rusya ve Türkiye olmak üzere bölgedeki her hangi bir ülkenin yararına olmayacağını ifade etti.

Uluslararası Vahdet Konferansı'na katılmak amacıyla Tahran'da bulunan Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz ile görüşen Velayeti, görüşmenin ardından basın mensuplarına yaptığı konuşmada, "Moskova- Ankara arasındaki gerginliğin düşürülmesi için ne gerekiyorsa yapılmalı" diye konuştu.

Velayeti,  “Her iki ülke İran'ın komşusudur. Dostane ilişkilerimizin olduğunu komşularımız arasında gerilim ve sorun olmasını istemeyiz" dedi.

Türkiye-İran arasındaki ilişkilerin genişletilmesini isteyen Velayeti, "İslam ülkelerini güçsüzleştirip parçalamaya çalışan ABD ve Siyonist İsrail önderliğindeki düşmanların komplolarına karşı başta Türkiye ve İran olmak üzere bölge ülkeleri arasındaki işbirliği güçlenmelidir" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR