14.02.2015 12:39
İnanılmaz plan! Sevgiler Günü'nü kana bulayacaklardı

Kanada'nın Nova Scotia eyaletinin başkenti Halifax'ta 14 Şubat Sevgililer Günü için planlandığı öne sürülen bir saldırının son anda önlendiği açıklandı.

Polis Sözcüsü Brian Brennan'ın gazetecilere verdiği bilgiye göre,  operasyonda gözaltına alınan kişiler, ifadelerinde 14 Şubat günü halkın üzerine  rastgele ateş açıp insanları öldürdükten sonra canına kıymayı planladıklarını söyledi. 
Sözcü Brennan, isimleri açıklanmayan şüphelilerden 20'li yaşlarında  bir erkekle 23 yaşındaki bir kadının Halifax Havaalanı'nda, 17 yaşında bir  erkeğin de Cole Harbour bölgesinde yakalandıklarını açıkladı. 

Kadının ABD'nin Illinois kentinden geldiğini aktaran Brian Brennan, bu  kişilerle bağlantılı olduğu belirtilen 19 yaşındaki bir erkeğin de Timberlea  semtindeki bir evde ölü bulunduğunu kaydetti. 
Brennan, operasyonun gelen bir ihbarın değerlendirilmesiyle  başladığını bildirdi ve "Çok hızlı hareketle potansiyel bir faciayı önledik"  dedi. 
Terörle bağlantılı olduğu düşünülmüyor
Olayın terörle bağlantılı olduğunu düşünmediğini ifade eden polis  sözcüsü Brian Brennan, "Bu kişiler, inandıkları bir düşünce için Sevgililer  Günü'nde halkın üzerine ateş açarak, toplu ölümlere neden olmayı ve ardından da  kendilerini öldürmeyi planlıyorlardı. Ben olayı, terörist bir olay olarak  değerlendirmiyorum. Bu kişileri, kendilerine has inançları olan ve bu inanç  uğruna şiddet eylemleri yürütmek isteyen bir grup olarak tanımlayabiliriz" dedi. 
Brennan, gazetecilerin ısrarlı sorularına rağmen yakalanan kişilerin  inançlarının ne olduğu hakkında detay vermedi. Brennan, "Kültürel temeli olan bir  inanç değil" demekle yetindi. 

YORUMLAR