24.05.2015 23:42
Halep'te muhalifler 15 rejim askerini öldürdü

Suriye'deki muhalif Birinci Alay'a bağlı birlikler, Halep'in güneybatısında yer alan rejim güçlerinin bulunduğu bölgeye düzenlediği operasyonlarda 15 rejim askerini öldürdü.

Suriye'deki iç savaşta, muhalif Birinci Alaya (Fevc'ul Evvel) bağlı birliklerin Halep'in güneybatısında yer alan rejim güçlerinin bulunduğu bölgeye düzenlediği operasyonlarda, 15 rejim askerinin öldürüldüğü bildirildi. Birinci Alay'ın basın sorumlusu Yasir Ebu Ammar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Birinci Alay ile muhalif 101. Tümenin ortaklaşa olarak Halep'in güneybatısında Esed güçlerinin bulunduğu yerlere düzenlediği operasyonda 15 Esed askeri yaşamını yitirdi" dedi.

Muhaliflerin, Şam rejimine bağlı güçlerin olduğu yerlere cehennem topu, doçka ve havan topuyla saldırdığını ifade eden Ammar, "Birinci Alay, kentin güneybatısında Ramuse ile Şeyh Said bölgesinde rejimin elindeki yolların denetimini sağlayarak bölgede rejim güçlerinin yardım yollarını kesti. Kentin Ramuse ile Şeyh Said bölgesinde yardım yollarının kesilmesi üzerine Esed güçleri bölgede mahsur kaldı" diye konuştu.

Kentin güneybatısında çimento fabrikası yakınlarında muhaliflerle Esed güçleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını aktaran Ammar, silahlı muhaliflerin fabrika çevresinde bir tank, doçka ile mühimmat dolu bir aracı imha etiğini dile getirdi.

Birinci Alayın söz konusu fabrika çevresinde Esed güçlerinin karargah olarak kullandığı 3 binanın kontrolünü ele geçirdiğini belirten Ammar, kentin kuzeyinde Handarat bölgesinde de Şam Cephesi ile rejim güçleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını kaybederek, "Şam Cephesine bağlı birlikler, Başköy'de Esed güçlerinin olduğu yerlere katyuşa füzeleriyle saldırdı" ifadelerini kullandı.

Orduya ait savaş uçaklarının Ramuse bölgesi ile kentin güneybatısında muhaliflerin olduğu yerlere "vakum bombasıyla" saldırı düzenlediğini vurgulayan Ammar, "Muhaliflerin hedefi, kentin güneyindeki Esed güçlerine saldırarak bölgenin denetimini ele geçirip rejimin kentle güney bağlantısını kesmektir. Muhalifler bu yeni saldırılarla, hedeflerine yavaş yavaş ulaşmaya başladı" diye konuştu.

Kaynak : AA
YORUMLAR