24.08.2014 20:01
Gazze'de 'Temsili' yeni eğitim öğretim yılı

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları nedeniyle yeni eğitim-öğretim yılına başlayamayan çocuklar için temsili tören düzenlendi.

Gazze'deki Er-Remel İlköğretim Okulu'nda, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA) tarafından gerçekleştirilen törene, okula sığınan ailelerin çocukları ve bazı öğretmenler katıldı. Sıraya giren öğrenciler için temsili olarak ilk ders zili çaldı.
"Savaş, çocukların gülüşlerini çaldı"

UNRWA Eğitim Dairesi Müdürü Ferid Ebu Azira, burada yaptığı konuşmada, savaşın en çok çocukları etkilediğini dile getirerek, "Savaş, çocukların gülüşlerini çaldı. Ölenler, yaralananlar, evlerinden çıkarılanlar. Hatta sınıfları, ölümden kaçanlar için sığınak haline getirildi" dedi. Ebu Azira, sığınmacıların kaldığı bir salonu göstererek, "Burası daha önce çocuklarımızın geleceklerini hazırlamak için bilgileri depoladıkları yerdi. Çocuklarımız yaşadığı derin acılara rağmen şehitlerinin ruhlarına Fatiha okuyor, Filistin bayrağını dalgalandırıp, ulusal marşlarını söylüyorlar" diye konuştu.
Bölgedeki bazı okullarda da benzer etkinlikler düzenlendi.Batı Şeria'da bugün başlayan 2014-2015 eğitim-öğretim yılı, İsrail saldırıları nedeniyle Gazze'de ertelenmişti. Filistin Eğitim ve Yükseköğretim Bakanlığı, Gazze'de yeni eğitim yılının ancak bölgeye yönelik İsrail saldırılarının tamamen durmasından iki hafta sonra başlayacağını açıkladı.İsrail'in yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz'dan bu yana devam eden saldırılarda, 2 bin 109 kişi hayatını kaybetti, 10 bin 651 kişi yaralandı.

YORUMLAR