31.07.2014 08:53
Gazze'de hayatını kaybedenlerin sayısı 1363'e yükseldi

İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda ölü sayısının 1363'e yükseldiği, 7 bin 680 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in aralıksız devam eden saldırılarında son bir gün içinde 131 kişinin hayatını kaybettiğini, 463 kişinin yaralandığını söyledi.
Kudra, İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırılarının 25'inci gününde ölü sayısının bin 363'e, yaralı sayısının ise 7 bin 680'e yükseldiğini kaydetti.Saldırıların başladığı 7 Temmuz'dan bu yana İsrail'in hava, kara ve denizden sürdürdüğü saldırılarında 315'çocuk, 166 kadın ve 58 yaşlı hayatını kaybetti.

Ramallah'da protesto
Öte yandan, Ramallah kent merkezindeki El-Menara Meydanı'nda bir araya gelen Filistinliler, Mısır ile Gazze arasındaki Refah Sınır Kapısı'nın tamamen açılmasını ve İsrail'in Gazze saldırılarının durdurulmasını talep etti.
Gazze'deki Filistinlilerin korunması konusunda "pasif bir tutum sergileyen" Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi karşıtı sloganlar atan göstericiler, saldırılar karşısında ''sessiz kalmakla'' suçladıkları Arap dünyasına da İsrail ile ilişkilerini kesmeleri ve ürünlerini boykot etmeleri çağrısında bulundu.Batı Şeria'da 12 Haziran'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr, 2 Temmuz'da Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırılmış ve yakılarak öldürülmüştü. İsrail, olayların ardından 7 Temmuz'da "Koruyucu Hat" adı altında Gazze'ye havadan, 17 Temmuz Perşembe akşamı da karadan saldırıya geçmişti.

YORUMLAR