12.03.2014 18:18
G7'den 'Referandum sonucunu tanımayacağız' açıklaması

G7 liderleri, Kırım'da yapılacak referandumu tanımayacaklarını bildirdi.

Beyaz Saray tarafından yayımlanan G7 liderleri açıklamasında, "Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere, ABD liderleri, AB Konseyi Başkanı ve AB Komisyonu Başkanı olarak, Rusya Federasyonu'nu, Ukrayna yasalarına aykırı ve uluslararası hukuku ihlal edici şekilde Kırım'ın statüsünü değiştirmeye dönük tüm gayretlere son vermeye çağırıyoruz. Rusya Federasyonu'na, Ukrayna anayasasının doğrudan ihlali anlamına gelen, Kırım bölgesinin statüsüne dair bir referandumu desteklemeye yönelik eylemleri derhal durdurma çağrısında bulunuyoruz" ifadeleri kullanıldı.
Bu türden bir referandumun hiçbir hukuki etkisinin olmayacağı belirtilen açıklamada, "Ayrıca yeterli hazırlığın olmaması ve Rus askerlerinin gözdağı verici varlığı göz önüne alındığında, hiçbir manevi etkisi bulunmayacak derinden kusurlu bir süreç olacak. Tüm bu nedenlerden dolayı, sonucu (referandumun sonucunu) tanımayacağız" denildi.

Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesinin BM Tüzüğü'nün ve Rusya'nın Ukrayna'ya karşı ve uluslararası yükümlülüklerinin açık ihlalini oluşturacağı vurgulanan açıklamada, böyle bir adımın, Ukrayna'nın birliği, egemenliği ve toprak bütünlüğüne etkisine ilaveten, tüm devletlerin birliği ve egemenliğini koruyan hukuki düzen için de ciddi etkiler doğuracağı uyarısında bulunuldu. Açıklamada, "Eğer Rusya Federasyonu böyle bir adım atarsa biz de bireysel ve toplu olarak ilave adımlar atacağız" ifadesi kullanıldı.
G-7 liderleri açıklamasında şunlar kaydedildi: "Rusya Federasyonu'na, Kırım'da ve Ukrayna'nın diğer kesimlerinde gerilimi derhal azaltması, birliklerini kriz öncesi rakamlara çekmesi, Ukrayna hükümetiyle doğrudan görüşmelere başlaması ve sahip olabileceği her türlü meşru kaygıyı ele almak üzere uluslararası arabuluculuk ve gözlemcilik tekliflerinden yararlanması çağrısında bulunuyoruz.G7 liderleri olarak, Rusya'yı, mevcut krize çözüm bulunması ve egemen, bağımsız, kapsayıcı ve birlik halinde bir Ukrayna'ya doğru ilerlemenin desteklenmesi için diplomatik süreçler üzerinden birlikte çalışmada bize katılmaya çağırıyoruz. Rusya Federasyonu'na ayrıca izlediği yolu değiştirene ve G8'in anlamlı bir tartışma yapabileceği bir ortam yeniden oluşana kadar, G8 Soçi toplantısının hazırlıklarıyla alakalı her türlü faaliyete katılımı askıya alma kararımızı hatırlatıyoruz."

YORUMLAR