21.11.2015 02:32
Fransa'nın DAİŞ tasarısı kabul edildi

Fransa'nın DAİŞ ile ilgili karar tasarısı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından kabul edildi.

 Fransa tarafından hazırlanan ve DAİŞ'le mücadelenin artırılması ve operasyonlara katılan ülkelerin koordineli hareket etmesini içeren karar tasarısı, BM Güvenlik Konseyi'nde oy birliğiyle kabul edildi. Kabul edilen 2249 sayılı kararda, DAİŞ'in, Tunus, Ankara, Beyrut ve Paris'teki terör saldırıları ile Rus uçağının düşürülmesi eylemleri "net bir dille" kınanarak, DAİŞ'in uluslararası barış ve güvenliğe tehdit oluşturduğu vurgulandı.

Tunus, Türkiye, Rusya, Lübnan, Fransa başta olmak üzere DAİŞ teröründen zarar gören tüm hükümetlere ve halklara taziye sunulan kararda, imkan ve kapasitesi olan üye ülkelerden Suriye ve Irak'ta DAİŞ'le mücadeledeki eforlarını ikiye katlamaları ve koordineli hareket etmeleri isteniyor.

Kararda, mücadeleye katılan üyelerden Irak ve Suriye'de DAİŞ'in sığınaklarını yok etmeleri, tüm BM üyelerinden de yabancı terörist savaşçıların bölgeye seyahatleri ve terör örgütüne finansman sağlanmasının engellenmesi talep edildi.

Karar tasarısı, BM'nin güç kullanımına yetki veren 7. bölümü altında kaleme alınmadı. Ancak üye ülkelerden DAİŞ'le mücadele için tüm önlemleri alması isteniyor. Bu kararın Suriye hükümetinin talebi olmadan Suriye topraklarında terör hedeflerine operasyon yapmaya yasal dayanak oluşturabileceği savunuluyor.

Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre, oylamanın ardından Konsey'de yaptığı açıklamada, "Bu kararla BM Güvenlik Konseyi, DAİŞ'le mücadele için başlattığımız eylemleri uluslararası hukuk ve BM Şartı altına aldı. Önümüzdeki günlerde, Charles de Gaulle uçak gemimizin ulaşmasıyla DAİŞ'e karşı saldırı kapasitemizi üç katına çıkaracağız" dedi.

Paris'teki terör saldırılarının ardından Suriye'de DAİŞ hedeflerine düzenlediği operasyonları artıran Fransa, BM Güvenlik Konseyi'nden de diplomatik destek sağlamak için hazırladığı karar tasarısını önceki gün BM Güvenlik Konseyi'ne sunmuştu.

Kaynak : AA
YORUMLAR