23.02.2015 16:01
Fransa'da terörle mücadelede bir ilk

Fransa, ilk kez 6 vatandaşının pasaportuna Suriye'ye savaşmaya gideceklerinden şüphelendiği için el koydu.

Fransa, ilk kez 6 vatandaşının pasaportuna Suriye'ye savaşmaya gideceklerinden şüphelendiği için el koydu. İçişleri Bakanlığı, yeni terörle mücadele yasası kapsamında, Suriye'ye savaşmaya gideceğinden şüphelenilen 6 kişinin pasaportuna 6 aylığına el konulduğunu açıkladı. 
Şüphelilerin bazılarının, yakınlarının İçişleri Bakanlığı'nın yardım hattını aramasıyla diğerlerinin de yürütülen soruşturmalar sonucu belirlendiği  kaydedildi.

İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, gazetecilere yeni terörle mücadele yasası kapsamında Suriye'ye savaşmaya gideceklerinden şüphelenildiği için pasaportlarına el konulan 6 kişiyle ilgili bilgi verdi.  
Şüphelilerin 23 ila 28 yaşlarında olduğunu belirten Cazeneuve, çoğunun sonradan İslam'ı seçtiğini söyledi.
40 kişinin daha pasaportuna el konulacak
Öte yandan Fransa, Suriye ya da Irak'ta savaşa katılacağından şüphelenilen 40 kişinin daha pasaportuna el koymaya hazırlanıyor.
Cazeneuve, bugün pasaportları ellerinden alınan 6 şüphelinin yanı sıra 40 kişinin daha pasaportlarına kısa süre içinde bakanlık tarafından 6 ay süreyle el konulacağını kaydetti. 
İlk kez uygulanan yasaya göre, şüphelilerin pasaportları 6 ay boyunca Fransız makamlarında kalacak. Gerekmesi halinde 6 ayın bitiminde süre uzatılabilecek.
Fransa'da kasım ayında çıkarılan yeni terörle mücadele yasasına göre, Irak ve Suriye gibi iç savaşın sürdüğü yerlere çatışmaya gitmek isteyenlerin ülkeden çıkışına 6 ay süreyle yasak konulabiliyor. 
Hükümet, yaklaşık bin 300 Fransız vatandaşının Suriye veya Irak'ta savaşa katıldığını belirtiyor. 
Birleşmiş Milletler de 80 ülkeden 13 binden fazla yabancı savaşçının Irak ve Suriye'de IŞİD saflarına katıldığını duyurmuştu.

YORUMLAR