16.09.2021 12:24
Fransa DEAŞ'ın Büyük Sahra'daki sorumlu liderini öldürdüğünü açıkladı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Büyük Sahra'daki terör örgütü DEAŞ'ın lideri Adnan Abu Walid al-Sahrawi'nin Mali'deki Fransız Barkhane güçleri tarafından öldürüldüğünü açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron sosyal medya hesabı Twitter'dan, Macron, sosyal medya hesabı Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Büyük Sahra'daki terör örgütü DEAŞ'ın lideri Adnan Abu Walid al-Sahrawi'nin Fransız güçleri tarafından etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Macron, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Bu, Sahel'deki terörist gruplara karşı mücadelemizde büyük bir başarıdır."

Bunun Sahel'de Fransa için Barkhane operasyonlarında ölen ve yaralanan Fransız askerlerini ve ailelerini hatırlatan Macron, "Afrikalı, Avrupalı ve Amerikalı ortaklarımızla bu mücadeleyi sürdüreceğiz" dedi.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly de Sahrawi'nin, çoğunlukla Mali, Nijer, Çad ve Burkina Faso'da teröristlerle mücadele eden Fransız Barkhane güçlerince öldürüldüğünü kaydetti.

5 MİLYON DOLAR ÖDÜLLE ARANIYORDU

Öte yandan Adnan Abu Walid el-Sahrawi, 2020'de Fransız yardım çalışanlarının öldürülmesinin arkasındaydı. ABD tarafından Nijer'deki ABD birliklerine yönelik 2017'de gerçekleşen saldırı nedeniyle aranıyordu.

ABD, 4 Ekim 2017’de Nijer’de ABD Özel Kuvvetleri’nden 4 ve Nijer ordusundan 4 askerin ölümüne neden olan saldırının ardından Sahravi'nin nerede olduğu hakkında bilgi verene 5 milyon dolar ödül verileceğini duyurmuştu.

Kaynak : İHA
YORUMLAR