05.08.2014 18:07
Formula 1'in patronu 100 milyon dolarla yırttı

Formula 1'in patronu Ecclestone'un yargılandığı davada flaş gelişme

Formula 1'in patronu Bernie Ecclestone hakkında ''rüşvet vermek'' suçlamasıyla açılan davanın, 100 milyon dolar ödemesi karşılığında düşürüldüğü belirtildi. Münih Eyalet Mahkemesi Heyeti Başkanı Peter Noll, bugün yapılan duruşmada, Ecclestone'un avukatlarının 100 milyon dolar ödenmesi karşılığında davanın düşürülmesini talep ettiğini ve savcılıkla uzlaştığını söyledi. Mahkemenin de bu teklifle ilgili kararını verdiğini ifade eden Noll, Ecclesonte hakkındaki davanın 100 milyon dolar ödenmesi karşılığında düşürüldüğünü açıkladı. Öte yandan, Münih Savcılığı da karar açıklanmadan önce Ecclestone'nun 100 milyon dolar ödemesi koşuluyla davanın düşürülmesini yönündeki teklifini kabul ettiğini bildirmişti. Savcılık, Formula 1'in patronun 83 yaşında olmasını, uzun yargı sürecini ve sanık hakkındaki hafifletici nedenleri buna dayanak olarak göstermişti. Ecclestone'nun avukatı Sven Thomas, davanın düşürülmesinin normal bir süreç olduğunu, bunun müvekkilinin maddi durumu ve konumuyla ilgisinin bulunmadığını belirtti.


Kararın ardından Ecclestone'un 100 milyon doları 1 hafta içinde ödemesi gerekiyor. Söz konusu miktarın 99 milyon dolarının devlete ödeneceği, 1 milyon doların da çocuklar yararına çalışan bir vakfın hesabına yatırılacağı kaydedildi.

Münih Savcılığı ile Formula 1 patronu arasında varılan uzlaşma sonucunda mahkemenin verdiği bu kararla Ecclestone hakkındaki suçlamalar siciline işlenmeyecek ve Ecclestone, Formula 1'in patronu olarak görevine devam edebilecek.

- Dava nisan ayında açılmıştı

Eski Almanya'da BayernLB Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Gerhard Gribkowky'ye rüşvet verdiği iddia edilen Ecclestone hakkında, nisan ayında Münih Eyalet Mahkemesinde dava açılmıştı.

Ecclestone, Gribowski'ye, Formula 1 hisselerinin satışı sırasında yaklaşık 44 milyon dolar rüşvet vermekle suçlanıyordu. Savcılık, Ecclestone'un kendi konumunu güçlendirmek amacıyla Formula 1'in hisselerinin istediği kişiye satılması için rüşvet verdiğini iddia etmişti.

Davanın en önemli tanığı olan ve 2 yıl önce yargılandığı davada Ecclestone'dan 44 milyon avro aldığını kabul eden Gribkowky, 8,5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

YORUMLAR