04.07.2014 20:41
Filistinli genç toprağa verildi

Filistin'de kaçırıldıktan sonra cesedine ulaşılan 17 yaşındaki Muhammed Hüseyin Ebu Hudayr'ın cenaze töreninde İsrail askerleri ile Filistinliler arasında yoğun çatışmalar meydana geldi.

Filistin'de kaçırıldıktan sonra cesedine ulaşılan 17 yaşındaki Muhammed Hüseyin Ebu Hudayr'ın cenaze töreninde İsrail askerleri ile Filistinliler arasında yoğun çatışmalar meydana geldi. Doğu Kudüs'te düzenlenen cenaze törenine yaklaşık 10 bin Filistinli katıldı. İsrail polisi Filistinlileri dağıtmak için gözyaşartıcı gaz ve pliastik mermi kullanırken Filistinliler de havai fişekle karşılık veriyor. Olay yerinde bulunan çok sayıda ambulansın yaralıları hastanelere taşıdığı, helikopterlerin sürekli uçuş yaptığı, dükkanların ise kapalı olduğu görülüyor. Ebu Hudayr, 2 Temmuz'da, Kudüs'ün kuzeyindeki Şuafat beldesinde sabah saatlerinde Yahudi yerleşimcilerce kaçırılmasının ardından ölü olarak bulunmuştu.
Gözaltına aldı

Öte yandan, Batı Şeria'da Yahudi yerleşim birimi inşasını ve ayrım duvarını protesto eden göstericilere müdahale eden İsrail askerlerinin 1'i yabancı aktivist, 2 kişiyi gözaltına aldığı bildirildi. Filistin Halk Direniş Komitesi'nden yapılan açıklamada, askerlerin, Kefer Kadum, Belıyn, Nalin, Nebi Salih beldelerinde düzenlenen gösterilere göz yaşartıcı gaz ve plastik mermiyle müdahale ettiği belirtildi. Çok sayıda kişinin atılan gazdan etkilendiği ifade edilen açıklamada, gösterilere katılan ABD uyruklu bir kişi ile Velid et-Temimi isimli Filistinli gencin gözaltına alındığı kaydedildi.

YORUMLAR