21.06.2021 17:17
Elmas sanılan taşlar kuvars kristali çıktı

Güney Afrika'nın Ladysmith kenti yakınlarında bulunan taşlar elmas sanıldı. Araştırmalar sonucunda kuvars kristali olduğu anlaşıldı.

Güney Afrika'nın KwaZulu-Natal (KZN) bölgesinde yer Ladysmith kenti yakınlarındaki KwaHlathi'de elmas benzeri birçok taş keşfedildi. Elmas sanılan taşlar nedeniyle yerel halk bölgeye akın etti. Taşların bulunmasının ardından geçtiğimiz hafta salı günü Güney Afrika Maden Kaynakları ve Enerji Bakanlığı ve KZN yönetimi yetkilileri ile Jeobilim Konseyi ve Güney Afrika Elmas ve Kıymetli Metaller Düzenleyicisi (SADPMR) temsilcileri bölgeyi ziyaret etti. Bulunan taşlarla ilgili araştırma başlatıldı. Araştırmaların sonucu ise yerel halkı şaşkınlığa uğrattı.

KZN Ekonomik Kalkınma İcra Konseyi Üyesi Ravi Pillay dün yaptığı açıklamada, konuya ilişkin uzmanlar tarafından çeşitli testler yapıldığını belirterek şunları söyledi:

"Yapılan testler, bölgede bulunan taşların elmas olmadığını kesin olarak ortaya koydu. Aslında, Karoo Dolerit eşiğinin teması içinde ve boyunca genişlemeli bir oluşum düzlemleri ile Karoo Süper Grubu genelinde yaygın olan kuvars kristalleri keşfedilmiştir.''

Kuvars kristallerinin değerinin henüz belirlenmediğini ve kristallerin değerlerinin elmasa kıyasla son derece düşük olduğunu belirten Pillay, koronavirüsün (Covid-19) yayılma potansiyeline ilişkin endişeler nedeniyle vatandaşları bölgeyi boşaltmaya çağırdı.

Çoban keşfetti: Elmasa hücum Çoban keşfetti: Elmasa hücum Güney Afrika’da, bir çobanın keşfettiği arazide günlerdir elmas arayan yerli halkın umutları boşa çıktı. Köylülerin elmas sanarak hücum ettikleri kristallerin kuvars olduğu ortaya çıktı.

Dünyanın en büyük 3. elması bulundu bin 98 karatlık Dünyanın en büyük 3. elması bulundu Afrika ülkelerinden Botsvana'da dünyanın en büyük 3. elması bulundu. Debswana şirketi tarafından elmasın bin 98 karatlık olduğu iddia edildi.

Kaynak : İHA
YORUMLAR