22.11.2013 16:10
Darbecilere küresel tavrın sembolü, 'Rabia'

Darbe karşıtı direnişin sembolü "Rabia" işareti, dünya genelinde önemli isimlerin desteğiyle küresel ölçekte yaygınlığa ulaştı.

Mısır'da darbe karşıtı gösterilerin odağındaki Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarındaki katliam, 100. gününde geniş çaplı gösterilerle protesto edilirken, darbe karşıtı direnişin sembolü haline gelen "Rabia" işareti de aradan geçen süre zarfında küresel ölçekte yaygınlığa ulaştı. Rabia ve Nahda meydanlarına yönelik kanlı müdahalenin ardından ortaya çıkan "Rabia" işareti, kısa zamanda Mısır'daki darbe karşıtlarının başlıca protesto tavrı haline gelirken, dünya genelinde önemli isimlerin de aynı işaretle verdiği dayanışma mesajları, "Rabia"nın dünya genelinde darbe karşıtlığının sembolü haline gelmesini sağladı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Bursa'daki bir törende yaptığı konuşma sırasında dört parmakla "Rabia" işareti yapması, başta Mısır ve Arap dünyası olmak üzere uluslararası platformda geniş yankı uyandırdı ve "Rabia"nın küresel ölçekte yaygınlık kazanmasının yolunu açtı. "Rabia"nın Mısır'dan başlayan ve kısa zamanda uluslararası sembole dönüşmesiyle devam eden yolculuğunda kilometre taşı olarak nitelendirilebilecek olaylar, tarih sırasıyla şu şekilde gelişti. Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarına yönelik saldırıların 3. gününde Başbakan Erdoğan, Bursa'da katıldığı bir etkinlikte, Mısır'da yaşananlara da değinerek, "Rabia" işareti yaptı. Erdoğan'ın elini kaldırarak, 4 parmağıyla bu işareti yapması üzerine, törene katılan vatandaşlar da üzerinde "Rabia" simgesi bulunan dövizleri kaldırarak destek verdi.
"Rabia" işareti yapan ikinci ünlü, Fenerbahçeli futbolcu Emre Belözoğlu oldu. Fenerbahçe-Torku Konyaspor maçında, Sarı-Lacivertli ekibin 2. golüne imza atan Emre, Mısır'da, darbe karşıtlarının sembol işareti "Rabia"yı yaptı.
Malili futbolcu Frederic Ömer de Rabia'ya destek veren ünlüler kervanına katıldı. Ömer, Rabia Meydanı'nın aşırı güç kullanılarak boşaltılmasını eleştirerek sosyal paylaşım sitesine koyduğu "Rabia" işaretiyle dayanışma mesajı verdi.  
Kahire'nin itibarlı Meadi Lisesi'nde incelemelerde bulunmak üzere sabah toplantısına katılan Mısır Milli Eğitim Bakanı'na sürpriz bir şekilde "Rabia" işareti yapan Habibe Muhammed adlı öğrenci de darbe karşıtlarına destek veren ünlüler arasında girdi.
Türkiye'den gelen dayanışma mesajlarıyla "Rabia" işaretinin küresel ölçekte yaygınlık kazandığını fark eden Mısır yönetimi, işareti yapanlara yönelik adli takibat ve cezai işlemler uygulamaya başladı. Mısırlı televizyon spikeri ve "Darbe Karşıtı Medya Mensupları" hareketi üyesi Emani Kemal, arabasının camına "Rabia" sembolünü ve darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin resmini yerleştirdi. Kemal, Giza'da bir güvenlik kontrol noktasında gözaltına alındı.
Mısırlı televizyon spikerinin tutuklanmasından 5 gün sonra aktivistler, Faslı sanatçı Fatıma Veşşay'ın "Rabia" işaretli dayanışma fotoğraflarını yayınladı.
Moritanyalı ünlü şair Vild Belamiş, Suudi makamlarının hac mevsiminde "Rabia" sembolüne yasak getirmesine meydan okuyarak Arafat Meydanı'nda "Rabia" işareti yapıp dayanışma mesajı verdi.
"Rabia" işaretini yapanların maruz kaldığı baskılara rağmen Mısırlı Kung-fu sporcusu Muhammed Yusuf, Rusya'da ekim ayında yapılan Dünya Savaş Sanatları Oyunları'nda altın madalyayı alırken eşofmanını açarak Rabia sembollü tişörtünü tüm dünyaya gösterdi. Yusuf, bir yıl müsabakalardan men cezası alırken, altın madalyası da geri alındı.
"Rabia" işareti, Kung-fu minderlerinden yeşil sahalarda tekrar ortaya çıktı. Mısır'ın Ehli Futbol Takımı'nın Güney Afrika'nın Orlando Takımı'yla oynadığı Afrika Kupa Galipleri Kupası'nda Mısırlı Futbolcu Ahmed Abduzzahir, takımına kupayı kazandıran golü attıktan sonra tüm seyircilere "Rabia" işaretiyle direnişin yanında olduğu mesajı verdi. Kuveytli milletvekili Velid Tabatabai'nin, sosyal paylaşım sitesinde Mısır'daki darbe karşıtlarına dayanışma mesajları verdiği gerekçesiyle savcılıkta ifade vermeye götürülürken yaptığı "Rabia" işareti geniş yankı buldu.  
Cezayir'de düzenlenen Cezayir Nahda Hareketi'nin 5. Genel Kongresi çalışmaları sırasında başta Tunus Nahda Hareketi lideri Raşid Gannuşi ve Cezayir Nahda Hareketi Başkanı Fatih Rebii gibi bir çok ünlü isim "Rabia" işaretiyle kameraların karşısına çıktı.
Kahire'de düzenlenen Kahire Bölgesi 18 yaş altı Kung-fu Şampiyonası'nda altın madalyayı boynuna takarken "Rabia" işaretiyle görüntülenen bayan sporcu Randa Tarık da bu işaretinden dolayı aynı baskılara maruz kaldı. Aynı gün Mısırlı Dünya Kickboks Şampiyonu Abdurrahman Mahmud, Rabia işareti yaptığı fotoğraflarıyla medyada yer aldı. 

 

YORUMLAR