25.04.2016 14:29
DAEŞ komutanı para sayarken görüntülendi

DAEŞ'in petrol sorumlusu ve geçtiğimiz yıl ABD saldırılarında öldürülen Ebu Seyyaf'ın para sayarken çekilen görüntüsü ortaya çıktı.

Amerikan ordusu tarafından Mayıs 2015’te yapılan bir operasyonda DAEŞ’in önemli sorumlularından Ebu Seyyaf öldürülmüştü. Terör örgütü DAEŞin petrol ticaretinden kazandığı paraların görüntüsüne ulaşıldı.
PETROL TİCARETİNİ YÜRÜTEN KİŞİYDİ

Gerçek adı Fathi ben Awn ben Jildi Murad al-Tunisi olarak bilinen Tunus asıllı DAEŞ üst düzey yöneticisi Seyyaf DAEŞ’in petrol ticaretini yürüten kişi olarak biliniyordu.
PARALARI SAYARKEN GÖRÜNTÜLENDİ
Operasyonda ele geçirilen fotoğraflarda Ebu Seyyaf’ın petrol ticaretinden elde edilen paraları saydığı görülüyor.
6 AYDA 289.5 MİLYON DOLAR
Ebu Seyyaf’ın tuttuğu belgelere göre terör örgütü DAEŞ 2014 Temmuz’undan 2015 Şubat’ına kadar sadece petrol satarak 289.5 milyon Amerikan doları kazanmış. Bu satışların yüzde 72’si Ebu Seyyaf tarafından organize edilmiş. Sayyaf’ın öldürülmesinin ardından Fransız asıllı Ebu Muhammed El-Fransi, petrol ticaretinin başına getirildiği belirtiliyor.
Uzun yıllar Ebu Seyyaf’ın yanında çalışan El-Fransi’nin, eski patronunun kurduğu ilişkiler üzerinden petrol satmaya devam ettiği ifade edildi. Yapılan operasyonda Ebu Seyyaf'ın karısı Umm Seyyaf'ın yakalandı. Seyyaf'ın karısıyla birlikte DAEŞ operasyonlarını yürüttüğü biliniyordu.
DAEŞ VE ESAD'IN TİCARET ORTAKLIĞI
ABD Hazine Bakanlığı geçen yıl aralık ayında DAEŞ'in çıkarttığı petrolün önemli bir kısmını Esad rejimine sattığını açıklamıştı.

YORUMLAR