21.06.2021 11:35
Covid-19 aşısıyla seyahat edilebilecek Avrupa ülkeleri

Almanya, Yunanistan ve Fransa gibi bazı Avrupa ülkeleri, kapılarını Türklere açtı. Hangi ülkelerin Pfizer/BioNTech ve/veya Sinovac aşısını kabul ettiğine dair bilgiler haberimizde...

Avrupa'da geçerli olabilecek ''Dijital Covid Sertifikası'' henüz yürürlüğe girmedi. Aşı Sertifikası henüz devreye girmeden Fransa, Yunanistan ve Fransa gibi bazı ülkeler ise kapılarını Türk turistlere açtı. Bazı ülkelerin Çin aşısı Sinovac'ın kabul etmemesi vatandaşları tedirgin etti. Ülkelere göre son durum ise şu şekilde yer aldı:

ALMANYA

25 Haziran itibariyle Almanya, turistik gezi ve ziyaretler için kısıtlamaları gevşetme kararı aldı. İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Almanya, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanan BioNTech, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson aşılarından iki doz olan kişileri ülkesine kabul edecek. Bu kararla beraber Türkiye'de yaşayan ve iki doz Biontech aşısı yaptıran kişiler turistik amaçla Almanya'ya gidebilecek.

FRANSA

Fransa da kısıtlama getirdiği 'kırmızı ülkeler' listesinden Türkiye'yi çıkardı. Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Ali Onaner, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, Fransa'nın seyahat kısıtlamaları listesinde kırmızdan turuncuya geçtiğini duyurdu.

Onaner, açıklamasında, ''Tüm seyahat edeceklere sağlıklı ve güzel tatiller dilerim'' dedi.

Bu kararla beraber Türkiye'den Fransa'ya seyahat edecek kişilerin 10 gün zorunlu karantinada kalmasına gerek kalmayacak.

Turuncu listede yer alan ülkelerden Fransa'ya gelmek isteyen ve Covid-19 aşısı vurulan kişiler, ülkeye giriş için zorunlu sebep belirtmesine gerek bulunmuyor ancak negatif test sonucunu ibraz etmesi gerekiyor. Kişi aşılanmadıysa Fransa'ya girişte zorunlu seyahat sebeplerinden birisinin belirtilmesi, negatif test sonucunu ibraz etmesi ve kendini 7 gün izole etmesi gerecek.

İSPANYA

İspanya, 7 Haziran'da aşı olan turistler için kapılarını açtı. İspanya'nın turisler için şartları ise şu şekilde:

"Riskli bölgelerden" gelenlerin İspanya'ya girişte Avrupa İlaç Ajansı veya Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından kullanım onayı verilen aşılarının tüm dozlarının en az 14 gün önce tamamlanmış olması gerekiyor.

Covid-19 geçirdikten sonra iyileştiklerini veya sonucu negatif olan test yaptırdıklarını kanıtlamaları gerekiyor.

Ayrıca İspanya'nın İngiltere'den gelen turistlerin aşı durumunu dikkate alınmaksızın girişlerine izin vermesi Avrupa'da şaşkınlığa uğratmıştı. Artık AB vatandaşlarının çoğunun da Covid-19'a karşı bağışıklık kazandığını veya test sonucu göstermesi gerekiyor. Deutsche Welle'in haberine göre, Hindistan'dan gelenlere ise sıkı kısıtlamalar uygulanıyor. "TravelSafe" adlı internet sayfasında İspanya'ya seyahatlere ilişkin ayrıntılı bilgiler yer alıyor.

YUNANİSTAN

Yunanistan da Türkiye dahil 50 ülkenin vatandaşlarına kapılarını açtı. Yunanistan, turistlerin aşı belgesi, negatif PCR test sonucu veya Covid-19'u atlattığını gösteren bir belge istiyor. Yunanistan hükümeti BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Novavax, Johnson&Johnson, SputnikV, CanSino, Sinopharm ve Türkiye'de de kullanılan Sinovac aşılarını kabul ediyor.

Yunan yetkililer, son dozu 14 gün önce almış olanların tamamen aşılanmış sayıyor. Buna rağmen, havalimanlarında bütün yolculara rastgele hızlı test yapılması öngörülüyor. Bunun yanı sıra, ülkeye giriş yapılmadan en az 24 saat önce bir formun doldurulması isteniyor. "Visit Greece" adlı internet sayfasında, Yunanistan'a seyahatle ilgili ayrıntılı bilgiler yer alıyor.

GÜNEY KIBRIS

Güney Kıbrıs, 25 Mayıs'ta AB ve Avrupa Ekonomik Alanı (EEA) ülkeleri ile Kanada, Mısır, Sırbistan, İngiltere ve ABD'den gelen turistlere sınırlarını açtı. Güney Kıbrıs'a giriş için ise ''turuncu'' ve ''kırmızı'' kategorilerdeki ülkelerden gelenlerin test kurallarına uyması gerekiyor. Ancak aşılarını tamamlayarak, geçerli bir aşı kimliği sunan turistlerin ülkelerinin dahil olduğu kategoriden bağımsız olarak Kıbrıs'a girişine izin veriliyor.

Güney Kıbrıs, EMA tarafından onay verilen aşıların yanı sıra Sputnik V ve Sinopharm aşılarını da kabul ediyor. Kıbrıs Cumhuriyeti, aşılarının tüm dozlarını alanları aşılanmış sayıyor. Ülkeye gitmek isteyen herkesin hareket etmeden önce "Kıbrıs Uçuş Belgesi"ni (Cyprus Flight Pass) doldurması gerekiyor.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'nin Covid-19 haritasına göre turuncu, kırmızı veya koyu kırmızı kategoride yer alan AB ülkelerinden gelenler, AB'de kabul edilen aşılar veya Sputnik V aşısını olduklarını belgeledikleri takdirde, Hırvistan'a gidebilecekler. Ancak, aşının türüne ve yapılan doza göre farklı uygulamalar mevcut.

HIRVATİSTAN

Hırvatistan, Covid-19'a yakalanıp iyileşenlerin veya test sonucu gösterenlerin de ülkeye girişine izin veriyor. Hırvatistan'daki bir konaklama tesisine ödeme yapıldığı sürece, AB dışından gelenlere de aynı kurallar uygulanıyor. AB'nin zorunlu olmayan seyahat yasaklarının kaldırılmasını önerdiği ülkeler için ise herhangi bir kısıtlama bulunmuyor.

Güney Afrika, Brezilya ve Hindistan'dan gelenlerin için ise aşı durumundan bağımsız olarak karantina zorunluluğu bulunuyor. Hırvatistan'a seyahat için ülkenin turizm sayfasından ayrıntılı bilgi alınabilir.

PORTEKİZ

Portekiz'e bağlı Madeira Özerk Bölgesi, turistlerden karantina veya test istemiyor. "Madeira safe to discover" internet sayfasında "resmi bütün aşıların kabul edildiği" belirtiliyor.

Aşı belgesinin İngilizce olması gerektiği, resmi makamlar tarafından verilmiş olması gerektiği vurgulanıyor. Aşı belgesinde, seyahat eden kişinin kimlik bilgilerinin yanı sıra aşının türünün, ne zaman yapıldığının belirtilmesi gerekiyor. Covid-19 atlatmış olanlar testten muaf tutuluyor. Diğer ziyaretçilerin ise test yaptırması isteniyor.

Madeira hükümeti bütün turistlere ücretsiz PCR testi yaptırma imkânı sunuyor. Anakara Portekiz'de ise aşı durumundan bağımsız olarak turistlerin çoğundan Covid-19 testinin sonucunun negatif olması isteniyor.

Almanya'dan Türkiye için Biontech şartı Almanya'dan Türkiye için Biontech şartı Almanya İçişleri Bakanlığının aldığı yeni karar ile Türkiye’de yaşayan ve Biontech aşısında çift doz yaptıranlar Almanya’ya turistlik ziyaret yapabilecek.

Fransa'dan Türkiye kararı: Seyahat uyarısı kalktı Fransa'dan Türkiye kararı: Seyahat uyarısı kalktı Fransa, yeni tip koronavirüs salgınını önlemek amacıyla seyahat kısıtlaması getirdiği "kırmızı ülkeler" listesinden Türkiye'yi çıkardı.

YORUMLAR